MOBILECo to jest roaming?

Co to jest roaming?

Planujesz wyjazd zagranicę? Jeśli tak i ponadto regularnie korzystać z telefonu komórkowego lub smartfona, to powinieneś zainteresować się pojęciem roaming. W tym poradniku odpowiadamy na pytanie: co to jest roaming i jakie są jego charakterystyczne cechy i rodzaje.

 

Co to jest roaming? - zdjęcie

Co to jest roaming?

Roaming to specjalna usługa, dzięki której możemy korzystać z naszego telefonu/smartfona i karty SIM na terenie innych państw. Przebywając w Polsce nie musimy mieć aktywnego roamingu. Roaming poza granicami kraju polega na włączeniu się do innej sieci (np. Vodafone) niż aktualnie używana w Polsce – a dokładnie na terytorium znajdującym się poza zasięgiem lokalnego operatora sieci lub dostawcy internetu, z którym podpisaliśmy umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Rodzaje roamingu:

Wyróżniamy dwa rodzaje roamingu, a mianowicie:

Roaming międzynarodowy – abonent znajduje się zagranicą i korzysta z innej sieci, nie będącej siecią komórkową jego operatora.

Roaming regionalny lub krajowy – tego rodzaju roaming występuje w tym samym kraju pomiędzy operatorami konkurującymi ze sobą o klienta. Generalnie tego rodzaju praktyki są zabraniane przez prawo, jednak istnieją wyjątki od tej reguły – np. na zasadzie udzielanej tymczasowo licencji w celu wejścia na nowy rynek. Taka sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce.

Warto pamiętać, że włączenie roamingu jest darmowe. Jeśli jednak znajdujemy się poza granicami Polski, to należy pamiętać, że płacimy zarówno za połączenia wychodzące, jak również odebrane. Obecnie na terenie Unii Europejskiej podejmowane są poważne kroki w celu całkowitego zniesienia roamingu w obrębie państw członkowskich, jednak póki co musimy poczekać na wprowadzenie tej polityki przynajmniej do 2015 roku.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: