GRYCo to są mody?

Co to są mody?

Modyfikacje gier, popularnie określane mianem modów, to tworzone najczęściej przez fanów przeróbki gier, które wprowadzają różnego stopnia zmiany w wyglądzie lub rozgrywce.  Historia modów ma już wiele lat i producenci gier starają się wspierać społeczność w ich tworzeniu np. dodając do swojego tytułu edytory poziomów lub całe narzędzia, w których tworzyli swój produkt.

 

Mody można podzielić na kilka kategorii:

 

1. Drobne modyfikacje

 

Mogą to być nowe samochody do Euro Truck Simulator 2, GTA: Vice City czy nowe ubranie dla głównej bohaterki gry Tomb Raider. Tego typu modyfikacje poprawiają walory estetyczne gry, albo przedłużają rozgrywkę. 

 

Co to są mody? - zdjęcie

 

Przykład moda będącego dodatkowym samochodem do gry Euro Truck Simulator 2

 

2. Nieoficjalny patch

 

Niektórzy fani tworzą nieoficjalne aktualizacje gier, w których usuwają błędy w rozgrywce, które nie zostały naprawione przez twórców, wydających kolejne aktualizacje (patche). Niektórzy gracze tworzą modyfikacje zwiększające poziom trudności, albo np. urealniający wątek ekonomiczny w rozgrywce.  Takie mody gruntownie wpływają na rozgrywkę, jednak nie są widoczne podczas zabawy, tak jak mody wprowadzające lub przerabiające elementy grafiki.  Jednym z takich modów jest Civ V Unofficial Patch do Civilization V.

 

Miłośnicy wysokiej jakości grafiki tworzą czasem tzw. „HD Patch”, poprawiające wygląd tekstur. 

 

3. Mod – dodatek

 

Społeczność tworzy również mody będące dodatkiem rozszerzającym kampanię – gracze budują nowe mapy, tworzą warstwę fabularną i całość osadzają na mechanice standardowej gry. Mody tego typu pozwalają na przedłużenie zabawy, często nie wpływając na rdzeń rozgrywki. Takim dodatkiem jest Falskaar do gry The Elder Scrolls V: Skyrim.

 

Co to są mody? - zdjęcie 2

 

4. Mody zmieniające całkowicie grę

 

Większe grupy zapaleńców tworzą mody, które zmieniają niemal każdy aspekt modowanej gry. Twórcy wykorzystują silnik graficzny i fizyczny do zbudowania całkowicie nowych map, postaci oraz ich atrybutów np. broni. Głównym przykładem jest Counter-Strike, ale tak samo zaczynała seria Team Fortress, która powstała jako modyfikacja Quake'a i całkowicie rozgrywkę.

 

Co to są mody? - zdjęcie 3

 

Historia zna przypadki, w których z modów wytworzyły się pełnoprawne gry. Tak było z Counter-Strike – popularnej sieciowej strzelance, która początkowo powstała jako mod do Half-Life. Dziś to pełnoprawna seria gier. 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: