GRYCzym są gry typu Free to Play?

Czym są gry typu Free to Play?

Segment gier Free to Play to nowość w branży – popularne produkcje tego typu pojawiają się od kilku lat, a ich jakość diametralnie wzrasta. Z tego powodu warto bliżej im się przyjrzeć. 

 

Czym są gry typu Free to Play? - zdjęcie

 

Model rozgrywki jest prosty – twórcy dają dostęp do w pełni funkcjonalnej gry opartej na rozgrywce multiplayer, a zarabiają na dodatkach – nowych przedmiotach, skórkach, dodatkowych pojazdach czy broniach. Niektóre z zakupywanych elementów zwiększają szanse gracza na zwycięstwo, inne – poprawiają walory estetyczne.

 

Historia gier free to play sięga jeszcze lat dziewięćdziesiątych, jednak prawdziwa popularność przypada na okres ostatnich kilku lat.  Dziś to duży sektor rynku, generujący potężne przychody dla wydawców, a takie tytuły jak World of Tanks, DOTA 2 czy League of Legends przyciągają do siebie miliony użytkowników. 

 

Czym są gry typu Free to Play? - zdjęcie 2

 

Popularność gier Free to Play zaowocowała zmianą modelu biznesowego wielu tytułów opartych na subskrypcji. Na początku swojego życia gry takie jak  The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar czy Age of Conan: Hyborian Adventures  (teraz jako Age of Conan: Unchained) były płatne – trzeba było nie tylko kupić grę, ale również opłacać miesięczny abonament oscylujący w granicach 30 zł. Dziś te tytuły są darmowe, a gracz płaci za dodatkową zawartość. Oczywiście, jeśli tego chce. Darmowa rozgrywka jest jak najbardziej możliwa. 

 

Warto pamiętać, że niektórzy producenci, niesieni chęcią zysku, tak przygotowują ofertę płatnych przedmiotów i ułatwień, że zaburza to balans rozgrywki. Gracz posiadający darmowe konto ma znacznie mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. Wówczas mówimy gracze mówią, że gry należą do grona tytułów Pay for Win. Na szczęście, nie dotyczy to wszystkich tytułów, więc dziś współczesny gracz może bez problemu znaleźć sobie ciekawą produkcję, w którą za darmo będzie grał przez wiele godzin. Po najciekawsze tytuły zapraszam do działu Gry w naszym serwisie.

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: