SOFTWARECzym się różni 32bit od 64?

Czym się różni 32bit od 64?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się nad wersją systemu. Dziś użytkownik ma mnóstwo wariantów do wyboru, a sam wybór wbrew pozorom nie jest błahy, gdyż może znacząco przyczynić się do polepszenia lub pogorszenia wrażeń związanych z korzystaniem ze sprzętu. Dlatego też warto wiedzieć, czym się różni 32bit oraz 64 bit.

System operacyjny instalowany w komputerze może być 32- lub 64-bitowy. Zazwyczaj 32-bitowe systemy spotyka się w starszych komputerach, choć i nowsze konstrukcje często korzystają z tego typu rozwiązań. Nie jest to jednak wskazane, gdyż 32-bitowy system ma sporo ograniczeń, zaś 64-bitowa odmiana pozwala dość mocno rozbudować komputer głównie pod względem ilości zainstalowanej pamięci operacyjnej RAM.

Czym się różni 32bit od 64? - zdjęcie

To tyczy się również rodzaju procesora. Ponadto 64-bitowa wersja systemu Windows obsługuje duże ilości pamięci o dostępie losowym (RAM) w sposób bardziej efektywny niż system 32-bitowy. Należy również pamiętać, że do zainstalowania 64-bitowej wersji systemu potrzebny jest procesor umożliwiający uruchamianie 64-bitowych wersji. Oczywiście nie zawsze odczujemy różnice w wydajności, ale jeśli posiadamy dużą ilość zainstalowanej pamięci RAM – co najmniej 4 GB – i korzystamy z 64-bitowych wersji programu, wydajność będzie znacznie wyższa.

Jeśli zdecydujemy się na 64-bitową wersję systemu powinniśmy pamiętać, że dotychczas używane 32-bitowe sterowniki do podzespołów (karty graficznej, muzycznej, sieciowej etc.) nie będą działały – konieczna będzie zmiana sterowników na wersje 64-bitowe.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: