MOBILECzym się różni tablet od smartfona?

Czym się różni tablet od smartfona?

Jeszcze 2-3 lata temu odpowiedź na to pytanie byłaby oczywista – „Tablet jest większy!” Tak się jednak składa, że ostatnio granica pomiędzy tymi urządzeniami powoli zanika. Ba! Jest całkowicie zamazywana nową grupą urządzeń o nazwie „phablet”, czyli połączenie smartfona i tabletu. Zajmijmy się jednak głównymi bohaterami i różnicą pomiędzy nimi.

Dziś nadal najważniejszym kryterium jest rozmiar. O ile smartfony dostępne są w rozmiarach do 5,5 cala (większe urządzenia to wspomniane phablety), tak tablety zazwyczaj oferowane są w rozmiarze co najmniej 7 cali. Można powiedzieć, że tablet to taki większy smartfon pod warunkiem, że zostanie wyposażony w moduł 3G ze slotem na kartę SIM (lub microSIM w zależności od modelu).

Czym się różni tablet od smartfona? - zdjęcie

Przechodząc do podstaw, smartfon to urządzenie z dotykowym ekranem przeznaczone przede wszystkim do rozmów telefonicznych itp. Oczywiście urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego np. Google Android, Windows Phone bądź iOS. Jakiś czas temu królowały urządzenia z ekranem w rozmiarze 3,5-4 cala, ale teraz coraz większym powodzeniem cieszą się większe urządzenia z ekranem o przekątnej 4,5, 5 lub nawet 5,5 cala. Większe urządzenia kwalifikowane są do grupy phabletów, a od nich już tylko jeden krok do tabletów.

Tablet to urządzenie z ekranem o przekątnej 7 cali lub większej. Posiada niemal taką samą funkcjonalność jak smartfon, choć w większości przypadków nie pozwala na prowadzenie rozmów. To nie jest jednak problemem, jeśli urządzenie wyposażone jest w slot kart SIM – wtedy możemy podłączyć słuchawki i wykonywać normalne połączenia głosowe. Oprócz tego nie jest problemem wysłanie wiadomości SMS lub stworzenie tradycyjnej książki z kontaktami.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: