GRYJak czytać wymagania sprzętowe gier?

Jak czytać wymagania sprzętowe gier?

Każda gra pecetowa na swoim opakowaniu posiada wymagania sprzętowe, które definiują rodzaj komputera, na którym można uruchomić dany produkt. Początkujący użytkownicy komputera mogą nie posiadać pełnej wiedzy jak czytać wymagania sprzętowe gier. Oto poradnik dla nich!

 

 

Jak czytać wymagania sprzętowe gier? - zdjęcie

 

Komputer składa się z kilku podstawowych elementów bazowych, które mają duży wpływ na wydajność jednostki: procesor, pamięć RAM oraz karta graficzna. Znaczenie ma również pojemność dysku twardego, na którym przechowywana będzie gra oraz system operacyjny, w którym instalowane są poszczególne aplikacje.

 

Na przykładzie wymagań sprzętowych Battlefield 4 przestudiujemy informacje, które są publikowane na pudełkach i w internecie.

 

Minimalne wymagania sprzętowe

 

Minimalne wymagania sprzętowe to takie, które pozwalają na uruchomienie gry i jej płynne działanie, jednak może się to wiązać z koniecznością zabawy w niskiej rozdzielczości i z wyłączonymi efektami takimi jak wygładzanie krawędzi czy HDR. Możliwe jest też uruchomienie gry na komputerze niespełniającym minimalnych wymagań sprzętowych, ale w takim wypadku płynność rozgrywki może być zaburzona. Zamiast utrzymywać ok. 30 klatek na sekundę, gra będzie wyświetlała grafikę np. z płynnością rzędu 20 klatek, co jest odczuwalne dla użytkownika. 

 

Jak czytać wymagania sprzętowe gier? - zdjęcie 2

 

System: Windows Vista SP2 32-bity

 

W przypadku systemu operacyjnego, najczęściej poddawany jest najstarszy, jaki jest w pełni obsługiwany. Systemy operacyjne są dostępne w wersjach 32-bitowych i 64-bitowych. Te drugie, ze względu na lepsze wykorzystanie np. dużych ilości pamięci RAM, są coraz popularniejsze. Gracz z 64-bitowym systemem bez problemu uruchomi wszystkie nowoczesne gry komputerowe. 

 

Procesor (AMD): Athlon X2 2,8 GHz

Procesor (Intel): Core 2 Duo 2,4 GHz

 

Głównymi producentami procesorów dla komputerów są dwie firmy: Intel oraz AMD. Wydawcy gier w swoich wymaganiach podają model procesora (np. Athlon X2, Core 2 Duo, Dual Core, Quad Core, i3, i5) oraz taktowanie procesora wyrażone w gigahercach. Warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni procesora – dziś najpopularniejsze są układy dwurdzeniowe, jednak na rynku wiele komputerów jest czterordzeniowych, sześciordzeniowych czy nawet ośmiordzeniowych. Niektóre gry nie są w stanie korzystać ze wszystkich rdzeni, ale uruchomią się bez problemu. 

 

Informacje dotyczące procesora i innych podzespołów można uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy w menu Start systemu Windows na opcję Komputer i wybierając Właściwości. 

 

Jak czytać wymagania sprzętowe gier? - zdjęcie 3

 

Pamięć: 4 GB

 

Liczba pamięci operacyjnej RAM, która jest niezbędna do uruchomienia gry. 

 

Jak czytać wymagania sprzętowe gier? - zdjęcie 4

 

Dysk twardy: 30 GB

 

Tyle musisz mieć miejsca na dysku by zainstalować i poprawnie uruchamiać grę. Jeśli posiadasz kilka dysków twardych w komputerze, gry warto instalować na tym najszybszym (SSD lub szybszy dysk HDD np. osiągający 7200 obr/min). 

 

Karta graficzna (AMD): AMD Radeon HD 3870

Karta graficzna (NVIDIA): Nvidia GeForce 8800 GT

Pamięć graficzna: 512 MB

 

Najpopularniejsze karty graficzne to produkty firm AMD (Radeon) oraz NVIDIA (GeForce). Poza tym, na rynku obecne są również zintegrowane układy graficzne firmy Intel np. z rodziny Intel HD Graphics. Pozwalają one na sprawne działanie komputera, ale nie nadają się do wymagających gier komputerowych. Niektóre gry nie są przystosowane do działania na zintegrowanych układach graficznych, jednak znajdziemy również takie tytuły (szczególnie starsze lub niezależne gry tzw. indie), które mogą działać na tego typu kartach. Do mniej popularnych układów graficznych, które często nie są w ogóle brane pod uwagę przez tworzących gry należą: produkty firm SIS, VIA oraz Matrox. 

 

W kartach graficznych niezwykle ważna jest pamięć graficzna oraz obsługiwane technologie  bez których niektóre gry nie będą działać np. Pixel Shader. Jeśli nasza karta graficzna ma określoną w wymaganiach liczbę pamięci (np. 256 MB), ale nie posiada zaimplementowanego Pixel Shadera w wersji, którą wymaga gra, to może się nie uruchomić poprawnie.

 

Bardzo ważny jest fakt, że układy graficzne z laptopów nie są tak samo wydajne jak ich odpowiedniki modelowe z komputerów stacjonarnych. 

 

Zalecane wymagania sprzętowe to optymalny komputer, na którym gra będzie wyglądała doskonałe, działała płynnie w najwyższej możliwej rozdzielczości, nawet po włączeniu wszystkich efektów specjalnych. To najczęściej konfiguracja bardzo drogiego komputera, ale warto pamiętać, że między minimalną, a zalecaną specyfikacją sprzętową może znajdować się nasz komputer, który będzie w stanie uruchomić grę bez problemów, w przyzwoitej rozdzielczości i z włączonymi niektórymi efektami graficznych. 

 

Zalecane wymagania sprzętowe dla Battlefield 4

 

System: Windows 8 64-bity

Procesor (AMD): Sześciordzeniowy

Procesor (Intel): Czterordzeniowy

Pamięć: 8 GB

Dysk twardy: 30 GB

Karta graficzna (AMD): AMD Radeon HD 7870

Karta graficzna (Nvidia): NVIDIA GeForce GTX 660

Pamięć graficzna: 3 GB

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: