MOBILEJak i czym otworzyć plik BAK?

Jak i czym otworzyć plik BAK?

Na naszym komputerze znajdziemy mnóstwo najróżniejszych plików w najróżniejszych formatach. Niektóre są znane i niezwykle popularne, inne zaś wzbudzają w nas wątpliwości. Przykładem mogą być pliki BAK. Sprawdźmy do czego służą i jak je otworzyć.

Pliki z rozszerzeniem .bak to w większości przypadków pliki zawierające informacje o kopiach zapasowych, czyli tzw. Backup File. Powstają one zazwyczaj na „zlecenie” programu, z którego korzystamy. Na przykład jeśli pracujemy w programie graficznym, w tle zapisywane są kopie bezpieczeństwa naszej pracy nawet wtedy, gdy nie zapisujemy pracy ręcznie. Plik ten może zostać odzyskany np. po niespodziewanej awarii programu lub wyłączeniu komputera.

W większości przypadków plik BAK możemy otworzyć za pomocą dedykowanego programu lub narzędzia, za pomocą którego został stworzony. W innym przypadku możemy skorzystać z programu, którego głównym zadaniem jest tworzenie oraz odzyskiwanie kopii zapasowych. Przykładem może być bezpłatny program Cobian Backup, za pomocą którego wykonamy kopię bezpieczeństwa całego systemu lub zawartości wybranych lokalizacji, oraz dokonamy archiwizacji i synchronizacji dowolnych danych, jak również otworzymy wykonane w innych programach kopie zapasowe.

Jak i czym otworzyć plik BAK? - zdjęcie

Obsługa programu jest niezwykle prosta. Po pobraniu oraz instalacji narzędzia Cobian Backup wystarczy dwukrotnie kliknąć na pliku BAK, który powinien otworzyć się w zainstalowanym wcześniej programie. Jeśli tak się nie stanie, możemy przenieść plik metodą przenieś-i-upuść na oknie Cobian Backup.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: