MOBILEJak i czym otworzyć plik CUE?

Jak i czym otworzyć plik CUE?

Pliki obrazów, czyli kopie bezpieczeństwa fizycznych nośników to coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające oszczędzić i chronić przed zniszczeniem oryginalną kopię np. płyty z muzyką, grami, programami etc. Oczywiście im większa popularność obrazów, tym więcej różnych formatów. Sprawdźmy więc, jak i czym otworzyć plik CUE.

Istnieje mnóstwo różnych formatów obrazów i kopii bezpieczeństwa. Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest plik CUE. Otóż jest to plik metadanych opisujący układ ścieżek na płycie CD lub DVD. Plik CUE jest zapisywany jako plik tekstowy zwykle z rozszerzeniem pliku ".cue". Mówiąc w skrócie, jest to dokładna kopia płyty CD, DVD lub nawet Blu-ray. Jak więc otworzyć tego typu materiał? Wystarczy skorzystać z popularnego programu, który tworzy wirtualne napędy.

Jak i czym otworzyć plik CUE? - zdjęcie

Przykładem może być program PowerISO, za pomocą którego możemy dokonywać szeregu operacji na obrazach płyt CD, DVD oraz Blu-ray, takich jak konwertowanie, kompresowanie czy szczegółowa edycja. Obsługa jest bardzo prosta i nie sprawi problemu nawet początkującym użytkownikom. Po instalacji program integruje się z powłoką systemu Windows oferując podstawowe opcje w menu kontekstowym oraz funkcje kopiowania i wklejania danych ze schowka systemowego. Nie zabrakło także mechanizmu dodawania danych „Drag&Drop”. W związku z tym, aby otworzyć plik w formacie CUE, wystarczy (po instalacji PowerISO) kliknąć prawym przyciskiem myszy na tym pliku, a następnie z menu kontekstowego wybrać odpowiednią opcję.

Warto również wspomnieć, że program PowerISO poradzi sobie z obsługą następujących obrazów: PXI, GI, FCD, VCD, C2D, DMG, BIF, IMA, FLP, IMG, UIF, WIM, VMDF, VHD, VDI, ISO, DAA, BIN, MDF, MDS, ASHDISC, BWI, B5I, LCD, IMG, CDI, CIF, P01, PDI, NRG oraz NCD.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: