MOBILEJak i czym otworzyć plik MKV?

Jak i czym otworzyć plik MKV?

Obecnie komputer to nie tylko narzędzie do pracy i gier, ale również potężna maszyna multimedialna. Oczywiście wraz ze wzrostem popularności plików multimedialnych, w naszym przypadku filmów, wzrosła ilość najróżniejszych formatów. Niestety wraz z tym postępem pojawił się problem z odtwarzaniem niektórych formatów. Dziś zajmiemy się filmem w formacie MKV oraz programem, który bez problemu go obsłuży.

Zacznijmy jednak od tego, czym tak w ogóle jest plik MKV. Otóż MKV to informatyczny skrót od nazwy Matroska, czyli kontenera multimedialnego, który może przechowywać zarówno pliki audio i wideo wraz z napisami. Co więcej, pliki zapisane w tym formacie mogą być wyposażone w proste menu podobne do tego, które znamy z płyt DVD itp. Format MKV umożliwia udzielanie wsparcia dla kodeków, możliwość odzyskiwania utraconych danych czy stworzenie wybieralnych strumieni audi lub napisów.

Duże możliwości sprawiają, że filmy zapisane w formacie MKV stają się coraz bardziej popularne, ale czym je odtworzyć? Obecnie praktycznie każdy nowoczesny odtwarzacz multimedialny, jeśli współpracuje z kompletną paczką filtrów i kodeków jest w stanie poradzić sobie z plikiem MKV. Przykładem może być prosty w obsłudze  Media Player Classic, który obsługuje wiele rodzajów formatów plików z rodziny DirectShow. Bardzo c4zęsto wchodzi w skład różnego rodzaju paczek z kodekami (na przykład K-Lite Codec Pack) jako jedna z dodatkowych aplikacji. Warto dodać, że jako jeden z niewielu w tej kategorii pozwala na odtwarzanie plików QuickTime oraz RealPlayer bez potrzeby instalowania dodatkowych filtrów i kodeków.

 

Jak i czym otworzyć plik MKV? - zdjęciePo pobraniu i wypakowaniu programu, wystarczy kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na pliku mplayerc.exe – program nie wymaga instalacji i uruchamia się bardzo szybko nie konsumując jednocześnie zasobów systemowych. Aby uruchomić plik MKV, wystarczy przenieść go na okno programu metodą przeciągnij-i-upuść. Po krótkiej chwili film zostanie odtworzony w oknie programu. Aby uruchomić tryb pełnokeranowy, wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na oknie z filmem.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Jak i czym otworzyć plik MKV?

  • ~ Uzytkownik Bardzo przydatny opis. Od razu wszystko wiem dzięki ci bardzo.

PARTNERZY SERWISU: