MOBILEJak i czym otworzyć plik RTF?

Jak i czym otworzyć plik RTF?

Otwieranie plików w nieznanych formatach to zmora większości początkujących użytkowników komputera. Na szczęście na każdy plik jest jakaś recepta, a dziś zajmiemy się formatem RTF, czyli Rich Text Format.

Czym w ogóle jest plik RTF? Otóż RTF to w skrócie format Rich Text Format, czyli po prostu wzbogacony plik tekstowy, używany przez produkty firmy Microsoft, takie jak Word i pakiet Office. Warto wspomnieć, że pliki RTF zostały opracowane przez giganta z Redmond już w 1987 roku, więc nie jest to żadna nowość. Co więcej, pliki tego typu są odczytywane przez większość edytorów tekstu, choć początkowo mogą stawiać pewne opory. Warto również wspomnieć, że pliki tego typu mogą być w prosty sposób konwertowane do innego formatu – wystarczy po otwarciu zapisać plik jako np. DOCX.

Najlepszym programem, w którym otworzymy między innymi plik zapisany w formacie RTF jest np. darmowy LibreOffice, czyli niezwykle ciekawa alternatywa dla pakietu biurowego Microsoft Office. Pakiet LibreOffice powstał na bazie pakietu OpenOffice i zawiera praktycznie takie same funkcje. W tym przypadku całość rozwijana i udoskonalana jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Oprócz tego ten ambitny i szczytny projekt wspierany jest przez takie firmy i organizacje jak Fundacja Wolnego Oprogramowania, Canonical, Google, Novell czy Red Hat.

Aby otworzyć plik RTF, po instalacji pakietu LibreOffice wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na danym pliku, a następnie z menu kontekstowego wybieramy Otwórz za pomocą i Wybierz program domyślny....

Jak i czym otworzyć plik RTF? - zdjęcie

W nowym oknie Otwieranie za pomocą z listy wybieramy odpowiedni program, w naszym przypadku jest to LibreOffice Writer. Aby zatwierdzić wybór klikamy na OK.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: