MOBILEJak i czym otworzyć plik ZIP?

Jak i czym otworzyć plik ZIP?

Mimo ogromnego postępu załączniki w wiadomościach e-mail nadal mają spore ograniczenia jeśli chodzi o wielkość. Co prawda można skorzystać z dysku w chmurze bądź zewnętrznego serwisu oferującego przesyłanie plików, ale nie każdy ma odpowiednie konto lub umiejętności. Problem pojawia się również, gdy chcemy przesłać lub odebrać kilkadziesiąt niewielkich plików. A co jeśli chcemy odebrać taką paczkę plików zapisaną w formacie ZIP?

ZIP to obok formatu RAR jeden z najpopularniejszych sposobów zapisu paczek z plikami, tak zwanych archiwów. W takiej paczce możemy przechowywać lub wysyłać dowolne pliki o dowolnym formacie. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy komuś wysłać kilkadziesiąt plików np. pocztą elektroniczną. Zamiast wysyłać każdy plik z osobna lub męczyć się z ich wgrywaniem na serwer, wystarczy wszystkie pliki spakować do jednego pliku np. w formacie ZIP. Ale jak taki plik stworzyć i czym go rozpakować?

Jak i czym otworzyć plik ZIP? - zdjęcie

W sieci znajdziemy mnóstwo najróżniejszych programów, które poradzą sobie z rozpakowaniem pliku ZIP, a jednym z najciekawszych jest program 7-ZIip. Co prawda narzedzie to oferuje swój własny format, ale bez problemu poradzi sobie z obsługą paczek zapisanych w formacie ZIP. Za jego pomocą spakujemy wiele plików w jedno archiwum lub rozpakujemy dowolną paczkę danych. Zdaniem wielu użytkowników jest to idealna alternatywa dla równie popularnego, choć płatnego programu WinRAR. Po instalacji programu 7-Zip możemy wybrać powiązanie wszystkich plików, co z kolei doprowadzi do integracji narzędzia z systemem oraz menu kontekstowym. Wtedy, aby otworzyć plik ZIP wystarczy kliknąć na nim dwukrotnie lub przenieść na okno programu 7-Zip.

Warto również zwrócić uwagę na autorski format kompresji plików 7z, który charakteryzuje się wysokim stopniem kompresji, a to przekłada się na oszczędność miejsca przy pakowaniu wielu plików. Program 7-Zip pod względem kompresji i dekompresji poradzi sobie z następującymi formatami archiwów: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP i WIM. Jeśli chodzi o rozpakowywanie plików, narzędzie obsługuje takie formaty, jak ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR i Z.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: