MOBILEJak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi

Jak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi

Urządzenia z systemem Android (głównie smartfony oraz tablety) mogą zastępować wiele innych - komputery, aparaty fotograficzne czy centra rozrywki multimedialnej. Często przechowujemy w ich pamięci sporą ilość plików. Co jeśli chcielibyśmy w szybki i przede wszystkim wygodny sposób skopiować te pliki (na przykład album ze zrobionymi zdjęciami) na dysk naszego komputera lub odwrotnie - zgrać z komputera na tablet/smartfon na przykład jakiś film? 

 

Teraz taka operacja nie wymaga nawet podłączania urządzenia do komputerem poprzez specjalny kabel. Wystarczy, że mamy połączenie WiFi (np lokalna sieć domowa) i pobierzemy odpowiednie oprogramowanie.

Jedną z najpopularniejszych, darmowych aplikacji służących do kopiowania (ale nie tylko!) plików z komputera do smartfona i odwrotnie jest AirDroid. Oprogramowanie to w prosty i szybki sposób skomunikuje oba urządzenia ze sobą poprzez sieć WiFi.

 

Jak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi - zdjęcie

 

AirDroid działa na zasadzie serwera webowego i współpracuje z systemem Android w wersji 2.1 lub wyższej, więc obsługuje większość obecnych na rynku urządzeń. Po pobraniu aplikacji i jej zainstalowaniu, uruchamiamy ją i wciskamy POMIŃ (jeśli nie chcemy się rejestrować na stałe). Po wykonaniu tej czynności naszym oczom okaże się adres strony www, który należy wpisać do przeglądarki na naszym komputerze.

 

Jak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi - zdjęcie 2

 

Po wpisaniu na ekranie monitora dostajemy dostęp do kodu QR, który jest jednocześnie hasłem dostępu. Teraz należy wcisnąć na smartfonie Zeskanuj Kod QR i nakierować obiektyw aparatu na wyświetlany na ekranie monitora kod. Urządzenie zeskanuje go automatycznie i połączy się z serwerem. Od tej chwili mamy pełen dostęp do naszego telefonu poprzez menu z przeglądarki. Warto dodać, że AirDroid jest całkowicie po polsku, więc jego obsługa nie powinna nikomu sprawić problemu.

 

Jak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi - zdjęcie 3

 

W menu programu, poza takimi opcjami, jak Pliki, Zdjęcia czy Filmy mamy również dostęp do wielu innych, pomocnych funkcjonalności:

 

Jak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi - zdjęcie 4

 

- Wiadomości: pozwala na wysyłanie wiadomości SMS/MMS z poziomu komputera. Nasz smartfon może leżeć sobie wygodnie nawet w innym pomieszczeniu, a my chcąc wysłać wiadomość do znajomego po prostu robimy to z poziomu komputera, wprowadzając tekst na klawiaturze. Co więcej, AirDroid pozwala równie na odczytywanie wiadomości, które otrzymujemy.

- Kontakty: umożliwia przeglądanie, usuwanie, dodawanie oraz edytowanie książki teleadresowej znajdującej się w naszym smartfonie,

- Aparat: automatycznie uruchamia aparat w naszym smartfonie (ten może leżeć nawet kilka, kilkadziesiąt metrów dalej - wystarczy, że jest w obrębie sieci WiFi). Dzięki tej opcji możemy zdalnie robić zdjęcia i kręcić filmy.

 

Jak kopiować pliki z komputera na system Android przez sieć WiFi - zdjęcie 5

 

Poza tym do dyspozycji użytkownika jest kilka nieco mniej istotnych opcji. Całość bardzo prosta w obsłudze i co ważnie, niezwykle szybka w działaniu.

Dzięki możliwości przesyłania plików poprzez sieć WiFi, już nigdy nie będziesz musiał szukać odpowiedniego kabla do połaczenia smartfona z komputerem. Prawda, że wygodne?

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: