MOBILEJak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie

Jak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie

Android to niezwykle otwarty system operacyjny, na który z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej gier i aplikacji. Oprogramowania zmienia nasze smartfony oraz tablety w urządzenia wielofunkcyjne, które często są w stanie zastąpić komputer, konsolę do gier, aparat fotograficzny czy chociażby nawigację satelitarną. Google wprowadza na rynek coraz więcej darmowego oprogramowania dla użytkowników urządzeń mobilnych. Jedną z ciekawszych propozycji bez wątpienia jest system nawigacji satelitarnej, który został zintegrowany z popularnymi Mapami Google. Poniższy poradnik podpowie Wam jak korzystać z tej właśnie aplikacji.

 

Jak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie - zdjęcie

 

Na początku warto wspomnieć, że Nawigacja Google cały czas jest w fazie testów i niektóre jej funkcje mogę nie funkcjonować poprawnie. Niemniej jednak, mnie podczas korzystanie nigdy nie zdarzyło się spotkać z jakimiś błędami czy nieprawidłowościami związanymi z wyznaczaniem zadanej trasy.

Jeśli nasz smartfon lub tablet jakimś cudem nie ma zainstalowanych Map Google z nawigacją, możemy w prosty sposób pobrać i zainstalować jest TUTAJ. Po uruchomieniu aplikacji zwraca uwagę przejrzystość menu oraz niewielka ilość opcji. Do podstawowej nawigacji, te które są dostępne jednak w zupełności wystarczą.

Aby uruchomić moduł Nawigacji, klikamy w ikonę obrazującą rozwidlenie tras. Znajduje się ona po prawej stronie na pasku wyszukiwarki. Zostajemy przeniesieni do menu wyboru trasy. Tutaj możemy skorzystać z Mojej Lokalizacji, jeśli chcemy, by początek wyznaczanej trasy znajdował się w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. Jeśli jednak chcemy wyznaczyć trasę z punktem początkowym znajdującym się gdzie indziej, po prostu klikamy w Moja Lokalizacja i ręcznie wpisujemy odpowiedni adres.

 

Jak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie - zdjęcie 2  Jak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie - zdjęcie 3

 

Warto dodać, że nawigować możemy zarówno dla podróży pieszych, komunikacją miejską (dostępne dla wybranych miast) oraz samochodem.

Po wyborze miejsca startu oraz adresu docelowego zostajemy automatycznie przeniesieni do podglądu trasy na mapie. Jeśli istnieją trasy alternatywne, do tej przedstawionej na ekranie, możemy wybrać jest z opcji (szare linie na mapie). Po przejrzeniu trasy, klikamy Rozpocznij (prawy, dolny róg ekranu) i rozpoczyna się nawigowanie. Dodajmy, że poza przejrzystym widokiem mapy o zmianie kierunku jazdy jesteśmy także informowani za pomocą komunikatów głosowych (całość w pełni po polsku).

 

Jak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie - zdjęcie 4  Jak korzystać z darmowej nawigacji Google na Androidzie - zdjęcie 5

 

Wracając do samych ustawień - pomimo niewielu dodatkowych opcji, użytkownik ma tutaj możliwość wyboru między innymi rodzaju trasy (autostrady płatne, drogi lokalne) oraz funkcję pozwalającą na wyłączenie komunikatów głosowych. Całość może nie oferuje tak wielu opcji (dodawanie punktów pośrednich, tysiące punktów POI, pełen widok 3D) co konkurencja, ale jest za to w pełni darmowa. Jeżeli więc nie jeździmy autem zawodowo, a nawigacji używamy sporadycznie podczas weekendowych czy wakacyjnych wypadów to aplikacja Google zdaje egzamin w 100%.

 

Na koniec dodamy, że należy pamiętać, iż mapy w nawigacji Google pobierane są na bieżąco, przez co konieczne jest włączenie transferu danych. Obecnie wielu operatorów oferuje niedrogie pakiety internetowe, które będą tu bardzo przydatne. Niemniej jednak za granicą korzystanie z Nawigacji Google może okazać się zbyt drogie (roaming danych).

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: