MOBILEJak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem

Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem

Smartfony oraz tablety z systemem operacyjnym Android mają wiele zalet. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim wielozadaniowość oraz wszechstronność. Mogą one służyć już nie tylko do wykonywania połączeń telefonicznych, czy pisania wiadomości tekstowych. Bardzo często zastępują komputery przenośne, dając możliwość surfowania po sieci, oglądania filmów, słuchania muzyki, korzystania z różnego rodzaju przydatnych na co dzień aplikacji (biurowe, nawigacje samochodowe, poradniki, itd.) oraz grania w zajmujące gry.

 

Niemniej jednak wszystkie te funkcjonalności oraz to, że smartfony czy tablety wyposażone są w niemałe ekrany dotykowe okupione jest podwyższonym zużyciem energii. Na nadmierne zużycie baterii składa się także uruchamianie wielu procesów w tle, korzystanie z WiFi, czy nadmierne podświetlanie ekranu. Obecnie średni czas czuwania smartfonu z Androidem oscyluje w okolicy doby, co w porównaniu do starszych telefonów komórkowych, które mogły pochwalić się czuwaniem nawet do 2 tygodni jest zdecydowanie marnym wynikiem. Poniższy tekst pomoże Wam w kilku prostych krokach wydłużyć czas czuwania między ładowaniami.

 

Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem - zdjęcie

 

Na początku...

Na samym początku należy sprawdzić, które z funkcjonalności zużywają najwięcej energii, przez co bateria w naszym smartfonie/tablecie ulega szybszemu rozładowaniu. W tym celu należy wejść w Ustawienia w menu głównym, później wybrać opcję Informacje o telefonie, po czym Bateria.

Naszym oczom ukazuje się menu z trzema opcjami. Jednym z nich jest Poziom naładowania baterii, który przedstawia dokładny stan naładowania baterii. My wybieramy Użycie baterii. Tutaj mamy do czynienia ze szczegółowym wykazem wszystkich elementów odpowiedzialnych za szybki spadek energii (udział procentowy).

 

 Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem - zdjęcie 2  Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem - zdjęcie 3

 

Działamy!

Teraz już wiemy, że za duże zużycie energii najczęściej najbardziej odpowiedzialne są moduły WiFi, Dane Komórkowe oraz ekran dotykowy. W celu zwiększenia czasu czuwania należy korzystać z nich jak najrzadziej, najlepiej uruchamiać jest tylko wtedy, kiedy są nam naprawdę potrzebne. Jeśli zaś chodzi o ekran, należy zadbać o to, by jego podświetlanie było jak najsłabsze, ale nie na tyle słabe, by przeszkadzało w korzystaniu ze smartfona. Aby dodatkowo zaoszczędzić nieco prądu należy w Ustawieniach > Wyświetlacz > Wygaszenie ekranu wybrać jak najkrótszy czas.

 

Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem - zdjęcie 4 

 

Kolejnym winowajcą szybkiego zużycia energii jest moduł GPS. Ten potrafi nawet w kilka godzin "wyssać" z baterii całą jej moc. Korzystajmy z niego wyłącznie podczas nawigowania i pamiętajmy, aby wyłączać go zaraz po dodtarciu do celu. Warto wiedzieć, że większość nowoczesnych smartfonów oferuje możliwość włączania/wyłączania modułów WiFi, Dane Komórkowe oraz GPS poprzez pasek szybkiego uruchamiania:

 

Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem - zdjęcie 5

 

Kolejną ważną opcją, o uruchomieniu, której trzeba pamiętać jest Oszczędzanie energii. Znajdziemy ją w Menu Główne > Ustawienia > Oszczędzanie energii. Funkcja ta automatycznie wyłącza wszystkie zbędne moduły przez co znacznie wydłuża się czas pracy urządzenia. Dodatkowo sami możemy ustalić co konkretnie chcemy wyłączyć w trybie oszczędzania energii poprzez wybór odpowiednich, dostępnych tam opcji.

 

Jak oszczędzać baterię w urządzeniu z Androidem - zdjęcie 6

 

Cały proces zajmie nam zaledwie kilka minut, a po jego wykonaniu możemy cieszyć znacznie dłuższym okresem między ładowniami. Jeśli znacie jeszcze jakieś dodatkowe metody na oszczędzanie energii w smartfonie lub tablecie, podzielcie się nimi w komentarzach!

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: