SOFTWAREJak sformatować dysk systemowy w Windows 8

Jak sformatować dysk systemowy w Windows 8

Windows 8 to najnowsza wersja systemu Microsoft przeznaczona miedzy innymi na komputery PC. Jeśli posiadacie peceta lub laptopa z tym właśnie systemem, a chcielibyście sformatować dysk C (dysk systemowy), aby móc przywrócić stan fabryczny lub po prostu wgrać nowy system operacyjny to przeczytajcie poniższy poradnik. Krok po kroku wyjaśnimy w jaki sposób możecie przywrócić fabryczne ustawienia systemu lub zainstalować inną jego wersję.

 

Jak sformatować dysk systemowy w Windows 8 - zdjęcie

 

W przypadku, kiedy kupiliście laptopa z systemem Windows 8 i pod drodze nabawiliście się jakiegoś key loggera lub po prostu sprzęt zaczął działać nieco wolniej, niż miało to miejsce na początku i chcecie sformatować komputer to sprawa wygląda dość prosto. Wystarczy użyć tak zwanego przywracania systemu operacyjnego, czyli RECOVERY. Recovery to specjalnie wydzielona partycja, nie widoczna dla użytkownika, na której zapisana jest kopia instalacyjna systemu operacyjnego Windows 8. Pozwala ona na sprawne przywrócenie komputera do stanu fabrycznego. Po jej uruchomieniu zostajemy automatycznie przeniesieni do menu instalacyjnego. Tam wybieramy Napraw System lub Przywróć, a cały proces odbywa się już automatycznie. Po chwili nasz komputer uruchomi się ponownie z nowo zainstalowanym systemem, bez zbędnego, dodatkowego oprogramowania, które instalowaliśmy po drodze. Jeżeli nasz laptop nie posiada przycisku Recovery to funkcję tę możemy wywołać poprzez pasek Charms (Windows+C) > Ustawienia > Zmień Ustawienia Komputera. Tam przechodzimy do zakładki Ogólne i na samym jej dole znajdziemy interesującą nas opcję przywracania systemu.

 

Jak sformatować dysk systemowy w Windows 8 - zdjęcie 2

 

Jeżeli nie posiadamy laptopa z funkcją recovery, sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj potrzebna nam będzie płyta instalacyjna z systemem Windows 8. Jeżeli mamy oryginalnie zainstalowany system operacyjny, ale niestety nie posiadamy płyty (zniszczona, zagubiona, itp) to możemy pobrać kopie systemu (ta sama wersja, która jest zainstalowana na naszym komputerze) z Internetu z obojętnie jakiego źródła (Microsoft zezwala na takie rozwiązanie). Sam klucz licencyjny jest bowiem zapisany w komputerze i nie będzie on wymagany podczas instalacji. Po włożeniu do napędu optycznego płyty z systemem Windows 8 należy postępować według wyświetlających się tam instrukcji.

 

Jeżeli zaś chcemy zmienić systemem Windows 8 na któryś z poprzednich, będziemy potrzebować płyty CD/DVD z danym systemem. Dla przykładu, chcąc zainstalować Windows 7 w miejsce Windows 8 musimy posiadać płytę z oryginalnym systemem Windows 7. Restartujemy komputer i po jego uruchomieniu wchodzimy w ustawienia BIOS (zazwyczaj jest to przycisk F2 lub Delete). W Biosie zmieniamy kolejność bootowania - jako Primary ustawiamy napęd optyczny. Jeśli wszystko udało się wykonać prawidłowo to po ponownym uruchomieniu komputera z włożoną do napędu płytą z systemem Windows 7 powinno pojawić się odpowiednie menu, które pozwoli nam sformatować dysk systemowy oraz zainstalować na nim nowego Windowsa.

 

Jak sformatować dysk systemowy w Windows 8 - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Jak sformatować dysk systemowy w Windows 8

  • ~ sylbro6254 Mam windows 8.1 i kupiłem windows 7 na płycie.Właśnie tak zrobiłem,żeby sformatować dysk c i ponownie zainstalować win 7,ale nie da się i nie wiem czemu tak sie dzieje.Jest inna metoda usunięcia calkiem systemu z komputera?Chciałbym zainstalować win 7 zamiast 8.1.Pozdrawiam

PARTNERZY SERWISU: