SOFTWAREJak szybko i sprawnie zidentyfikować kartę graficzną?

Jak szybko i sprawnie zidentyfikować kartę graficzną?

Kupując gotowy komputer lub dostając go w prezencie, nie zawsze wiemy, co kryje się pod obudową. Co prawda mamy broszury i odpowiednie naklejki reklamowe, ale dokładna specyfikacja poszczególnych podzespołów bywa tajemnicą. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę tajemnicę złamać. W poniższym tekście wyjaśnimy, jak uzyskać szczegółowe informacje o podzespołach, głównie o karcie graficznej.

 

Dla osoby, która korzysta z komputera nie tylko do pracy, ale również do zabawy, najważniejszym elementem sprzętu jest zainstalowana karta graficzna. To głównie od niej zależy, jakiej jakości będzie wyświetlana grafika w grach. Co prawda równie ważny jest procesor oraz ilość pamięci RAM, ale to karta graficzna jest fundamentalnym elementem odpowiedzialnym za gry komputerowe, ich płynność, jakość wyświetlanej grafiki etc. 

 

Co prawda aby dowiedzieć się, jaki model karty jest we wnętrzu, możemy skorzystać z systemowego Menedżera urządzeń, choć warto pamiętać, że wyświetlane tam informacje są jedynie podstawowe i niekompletne. Aby otworzyć Menedżera urządzeń wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę Komputera na pulpicie. Następnie z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy opcję „Właściwości” i w nowym oknie po lewej stronie klikamy na „Menedżer urządzeń”. Następnie w kolejnym oknie przy pozycji „Karty graficzne” klikamy małą strzałkę, aby rozwinąć listę.

 

Jak szybko i sprawnie zidentyfikować kartę graficzną? - zdjęcie

 

Niestety ta metoda nie jest skierowana do tych, którzy chcą uzyskać szczegółowe informacje na temat konkretnego podzespołu. Jeśli ktoś chce dokładniejszych informacji, powinien wyposażyć się w dedykowane oprogramowanie, np. Speccy. Instalacja i obsługa programu jest bardzo prosta i nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie ze wszystkimi opcjami. Po instalacji i uruchomieniu programu pojawi się okno z zakładkami, w których znajdziemy dane na temat poszczególnych podzespołów komputera. 

 

Jak szybko i sprawnie zidentyfikować kartę graficzną? - zdjęcie 2

 

Aby uzyskać podstawowe informacje na temat całego komputera, klikamy na „Podsumowanie” – wszystkie dane na temat procesora, pamięci RAM, płyty głównej, karty graficznej, dyskach twardych, napędach, kartach muzycznych oraz systemie operacyjnym zostaną zebrane w jednym miejscu. Jeśli chcemy uzyskać szczegółowe informacje na temat poszczególnych podzespołów, na przykład karty graficznej, wystarczy kliknąć odpowiednią zakładkę. Co ciekawe, program oferuje możliwość zapisania informacji pod postacią zrzutu, pliku Speccy, XML lub pod postacią zwykłego pliku tekstowego. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: