MOBILEJak szybko i sprawnie zrobić kopię zapasową partycji?

Jak szybko i sprawnie zrobić kopię zapasową partycji?

Mówi się, że użytkownicy komputera dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe oraz tych, którzy niedługo zaczną. Niestety zazwyczaj impulsem do rozpoczęcia tworzenia kopii zapasowych jest utrata bardzo ważnych danych. Aby tego uniknąć, warto zainteresować się tym bardzo korzystnym nawykiem zaczynając od prostego programu XXCLONE.

Zacznijmy od tego, że XXCLONE to bezpłatne (z wyłączeniem zastosowań komercyjnych) narzędzie, za pomocą którego stworzymy kopię bezpieczeństwa wybranej partycji na dysku twardym, z partycją systemową włącznie. Narzędzie jest w stanie sklonować partycję systemową nawet podczas działania komputera. Co więcej, program posiada możliwość stworzenia zarówno pełnej kopii zapasowej partycji, jak również aktualizowanie stworzonych już kopii. Zamiast tworzyć kopię od nowa, możemy dodać tylko nowe elementy. Program bazuje na zaawansowanym algorytmie HyperSync, który zapewnia szybkość i sprawność działania.

Niestety nie ma możliwości stworzenia kopii wybranej lokalizacji, ale w tym tkwi sens programu XXCLONE – ma być prosto i solidnie, bez większych fanaberii i komplikacji. Oczywiście program XXCLONE wspiera najpopularniejsze systemy plików – FAT i NTFS – oraz wspiera nośniki danych oparte o interfejsy IDE, SATA, SCSI, USB i FireWire. Co prawda program nie posiada polskiej wersji interfejsu, ale prostota obsługi umożliwia tworzenie kopii nawet początkującym użytkownikom bez doświadczenia informatycznego. Przejdźmy zatem do konkretów, czyli działania wspomnianego programu.

Jak szybko i sprawnie zrobić kopię zapasową partycji? - zdjęcie

Po instalacji i uruchomieniu programu pojawi się okno z trzema głównymi zakładkami oraz główną sekcją, w której wybieramy partycję klonowaną oraz lokalizację kopii zapasowej. Należy pamiętać, że musimy mieć wystarczającą ilość miejsca na kopię zapasową partycji. Po wybraniu odpowiednich lokalizacji możemy wybrać opcje podstawowe, czyli rodzaj kopii bezpieczeństwa: całkowita, przyrostowa, samego rejestru systemowego itp.

Jak szybko i sprawnie zrobić kopię zapasową partycji? - zdjęcie 2

Druga zakładka „Advanced Settings” obejmuje zaawansowane opcje, takie jak wspomniany algorytm HyperSync, możliwość wyłączenia komputera po zakończeniu procesu tworzenia kopii zapasowej, stworzenia pliku logów etc. Po ustawieniu wszystkich opcji, w celu rozpoczęcia tworzenia kopii bezpieczeństwa naciskamy przycisk „Start”.

Jak szybko i sprawnie zrobić kopię zapasową partycji? - zdjęcie 3

W ostatniej zakładce „Cool Tools” znajdziemy ciekawe opcje dodatkowe związane z kopiowaniem znacznika ID partycji ze źródła do lokalizacji docelowej, możliwością ustawienia harmonogramu tworzenia kopii zapasowych itp.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: