MOBILEJak zapanować nad zablokowanymi plikami i folderami?

Jak zapanować nad zablokowanymi plikami i folderami?

Ile razy zdarzyło się Wam, że chcieliście usunąć jakiś plik lub folder, ale system odmawiał wykonania operacji tłumacząc to tym, że jakiś program w tym momencie z niego korzysta? Jest to dość frustrujące szczególnie w przypadku, gdy nie mamy pojęcia o jaki program lub też proces chodzi. Niekiedy nawet ponowne uruchomienie komputera nie pomaga. Na szczęście za pomocą specjalnego programu, możemy rozwiązać ten problem.

Przykładem takiego programu może być LockHunter. To bardzo proste w obsłudze, choć niezwykle przydatne i dość potężne narzędzie, za pomocą którego odblokujemy pliki lub foldery zablokowane przez nieznane procesy. Jeśli chcemy skopiować lub skasować dowolny element, a system nam na to nie pozwala, opisywany program z pewnością okaże się pomocny. Po instalacji, program LockHunter integruje się z Eksploratorem Windows i jest dostępny zawsze pod ręką z poziomu menu kontekstowego (po kliknięciu na dowolnym elemencie prawym przyciskiem myszy). Jeśli nie możemy wykonać dowolnej operacji na pliku lub folderze, wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać opcję „What is locking this file?”. Po chwili pojawi się okno programu LockHunter, w którym na liście znajdziemy wszystkie procesy, które blokują wspomniany element.

Jak zapanować nad zablokowanymi plikami i folderami? - zdjęcie

Program LockHunter może się również sprawdzić w walce ze złośliwym oprogramowaniem. Za sprawą funkcji zamykania i kasowania procesów blokujących, możemy w prosty sposób pozbyć się złośliwych komponentów i szkodliwego oprogramowania. Wszystkie elementy usuwane przez narzędzie lądują w systemowym koszu, co z kolei pomaga w naprawie popełnionego błędu lub uszkodzonego pliku. Sprawdźmy więc, jak to działa.

Jak zapanować nad zablokowanymi plikami i folderami? - zdjęcie 2

Po pobraniu, instalacji i uruchomieniu programu możemy od razu przejść do działania. Jeśli któryś z plików nie chce się skasować lub przenieść bo jest blokowany, wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję „What is locking this file?”. Po chwili pokaże się okno, w którym znajdziemy listę procesów blokujących. Możemy usunąć te procesy lub „uwolnić” plik. Jeśli żaden proces nie blokuje danego pliku lub folderu, w okienku pojawi się zielony znaczek z informacją, że nic nie blokuje badanego elementu.

Jak zapanować nad zablokowanymi plikami i folderami? - zdjęcie 3

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: