MOBILEJaka jest najlepsza alternatywa dla systemowego Painta?

Jaka jest najlepsza alternatywa dla systemowego Painta?

Każdy doskonale zna systemowy program do prostej edycji grafiki i zdjęć. Mowa tu o słynnym już Paincie, którego obsługi niemal każdy uczył się na lekcjach informatyki w podstawówce lub gimnazjum. Nawet dziś program ten jest chętnie używany przez wielu użytkowników, choć wymagający mogą czuć spore braki. Dla nich przygotowano ciekawe alternatywy, a jedną z nich jest z pewnością program SpeedyPainter.

 

W systemowym programie Paint możemy przeprowadzić wiele prostych operacji na zdjęciu. Mowa tu o kadrowaniu, zmianie rozdzielczości, dodawaniu prostych obiektów i elementów, podpisów etc. Niestety w praktyce na tym kończą się możliwości tego programu. Oczywiście nikt nie oczekuje od Painta funkcjonalności i mocy narzędzi, jaką znajdziemy np. w Photoshopie, ale kilka dodatków z pewnością by się przydało. Najlepszym wyjściem z sytuacji i sposobem, aby połączyć prostotę z funkcjonalnością będzie instalacja alternatywy w postaci programy SpeedyPainter. To niewielkie narzędzie umożliwia nam edytowanie lub tworzenie od podstaw grafiki w systemie Windows z wykorzystaniem silnika OpenGL.

 

Jaka jest najlepsza alternatywa dla systemowego Painta? - zdjęcie

 

Oprócz tego za pomocą programu SpeedyPainter możemy tworzyć grafiki od podstaw z wykorzystaniem pędzli i innych dodatków. Narzędzie współpracuje z najpopularniejszymi formatami plików, czyli JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF. Ciekawostką jest bardzo minimalistyczny interfejs - niemal wszystko jest ukryte i aby wywołać konkretną funkcję musimy skorzystać ze skrótu klawiszowego. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć takich narzędzi jak pędzel z możliwością konfiguracji (wielkość, stopień krycia, twardość etc), gumki, przybornika kolorów etc. Co ciekawe, cały proces malowania czy edycji grafiki możemy nagrać – wystarczy przed rozpoczęciem pracy włączyć nagrywanie, a następnie po jej zakończeniu zapisać gotowy materiał w formacie AVI.

 

Jaka jest najlepsza alternatywa dla systemowego Painta? - zdjęcie 2

 

Po pobraniu archiwum wystarczy je rozpakować, a następnie uruchomić program dwukrotnym kliknięciem na plik SpeedyPainter.exe. Program nie wymaga instalacji, dzięki czemu możemy go przechowywać na przenośnej pamięci USB lub na wirtualnym dysku w chmurze. Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się prosty interfejs z kilkoma narzędziami po lewej, oraz paletą kolorów po prawej stronie. W dolnej części okna znajdziemy proste suwaki odpowiedzialne za wielkość, twardość oraz stopień przezroczystości pędzla. Po prawej stronie znajdziemy paletę kolorów oraz niewielki podgląd obrazu. 

 

Jaka jest najlepsza alternatywa dla systemowego Painta? - zdjęcie 3

 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: