MOBILEJakie korzyści daje usługa iCloud dla użytkowników iPhone'a?

Jakie korzyści daje usługa iCloud dla użytkowników iPhone'a?

Po raz pierwszy usługa iCloud została pokazana światu przez Steve'a Jobsa w 2011 roku. Czym jest iCloud? To darmowa usługa działająca w chmurze, umożliwiająca dostęp do wirtualnej powierzchni dyskowej, a także aplikacji kompatybilnych z produktami Apple. Największą zaletą jest możliwość synchronizacji iCloud. Oznacza to, że możemy wymieniać się danymi pomiędzy urządzeniami pracującymi w oparciu o system iOS (iPhone, iPad czy iPod touch), a także zarządzać nimi z poziomu komputera.

iCloud umożliwia przechowywanie w chmurze rozmaitych danych, takich jak filmy, zdjęcia, aplikacje, gry i inne pliki dostępne dla posiadaczy urządzeń Apple. Przykładem zastosowania jest możliwość zrobienia zdjęcia z poziomu iPhone'a, które automatycznie zapisywane jest w chmurze. Od teraz można je pobrać np. z poziomu urządzenia iPad lub komputera działającego na Mac OS X.

 

Jakie korzyści daje usługa iCloud dla użytkowników iPhone'a?  - zdjęcie

Jak uruchomić usługę iCloud?

W pierwszej kolejności należy się zarejestrować w usłudze iCloud. W nowszych wersjach systemu, konto zostaje założone automatycznie tuż po aktualizacji. Niezbędny będzie identyfikator Apple ID – należy pamiętać, że login i hasło jest wspólne dla wszystkich urządzeń. Jeśli planujemy założyć drugie konto z poziomu innego urządzenia, to nie będzie można zsynchronizować pomiędzy nim danych – jeśli chcemy cieszyć się możliwościami chmury, należy skonfigurować jedno konto na wszystkich urządzeniach Apple. Proces rejestracji konta możemy również rozpocząć z poziomu komputera, przechodząc na stronę https://www.icloud.com/.

Korzyści płynące z korzystania z usługi iCloud

Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych funkcji oraz aplikacji działających w oparciu o iCloud. Warto się z nimi zapoznać, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w przechowywaniu i wymianie plików za pośrednictwem chmury:

iTunes – jeśli korzystamy z usługi iCloud, to wszystkie nasze zakupione pliki w iTunes (muzyka, filmy, książki, aplikacje), zostają automatycznie zapisane w wirtualnej przestrzeni i możemy w każdej chwili je pobrać lub przenosić między urządzeniami. Dostępna jest również płatna wersja usługi o nazwie iTunes Match – umożliwia katalogowanie i przenoszenie całych albumów z muzyką, którą zakupiliśmy z iTunes.

Strumieniowanie plików zdjęciowych – wszystkie zdjęcia zostają automatycznie przeniesione do chmury. Okres przechowywania każdego zdjęcia wynosi 30 dni, jednak możemy dowolnie przenosić pliki pomiędzy urządzenia iPhone, iPad, iPod czy Mac.

Dokumenty – jeśli pracujemy na aplikacji Pages, Keynote lub Numbers, to zostają zapisane automatycznie w chmurze. Z poziomu iCloud możemy je edytować oraz przenosić między urządzeniami Apple, o ile mamy na nich zainstalowane wspomniane aplikacje.

Find my iPhone – praktyczna aplikacja zintegrowana z iCloud, która umożliwi znalezienie zagubionego urządzenia z systemem iOS.

Poczta, Kalendarz i Kontakty – również w tym przypadku wszystkie dane zapisane za pośrednictwem aplikacji pojawiają się w chmurze i można je dowolnie edytować oraz przenosić.

Tworzenie kopii zapasowej – jeśli mamy dostęp do usługi iCloud, to każdego dnia automatycznie tworzona jest kopia zapasowa naszych danych. Dotyczy to wiadomości, aplikacji, dokumentów itp – przydatna funkcja jeśli posiadamy ogromną bazę ważnych plików.

Znajomi – od wersji systemu iOS 5 możliwe jest wykorzystanie iCloud do wyszukiwania znajomych, o ile również posiadają urządzenie z systemem iOS oraz zgodzili się na możliwość śledzenia.

Gry – jeśli jesteście miłośnikami gier, to usługa iCloud w większości nowych tytułów umożliwia zapisywanie stanów gry w chmurze. Dzięki temu nasze osiągi nie zostaną np. przypadkowo skasowane.

iCloud umożliwia za darmo 5 GB przestrzeni dyskowej. Możliwe jest jednak dokupienie większej ilości miejsca. Opłata roczna wynosi odpowiednio 16, 32 i 80 euro za 10, 20 i 50 GB dodatkowego miejsca w chmurze.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: