MOBILEProgram do bootowania pendrive

Program do bootowania pendrive

Dla wielu osób pojęcie „bootowalny pendrive” jest tak samo abstrakcyjne, co stopa bezrobocia na Dominikanie. Na szczęście nie jest to trudne – co więcej – umiejętność stworzenia takiej pamięci USB może się przydać w wielu sytuacjach, na przykład przy instalacji systemu operacyjnego. Sprawdźmy więc, czym jest bootowalny pendrive i jakim programem go stworzyć.

Bootowalny pendrive to po prostu odpowiednio przygotowana pamięć USB, za pomocą której uruchomimy instalację systemu operacyjnego lub narzędzie, które może pracować poza systemem.  Wystarczy włożyć taką pamięć do portu USB, uruchomić komputer i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim na tych komputerach, które nie posiadają tradycyjnego napędu płyt CD/DVD/Blu-ray. Niestety wrzucenie niezbędnych plików na pendrive nie sprawia, że staje się on bootowalny. Aby taki był, należy go skonfigurować za pomocą odpowiedniego programu.

Program do bootowania pendrive - zdjęcie

A takim programem jest między innymi UNetbootin, czyli Universal Netboot Installer. Za pomocą tego programu możemy miedzy innymi nagrać dowolną dystrybucję systemu operacyjnego Linux. Jeśli nie wiemy jaką wersję wybrać, zastosowana w programie wyszukiwarka pomoże wybrać odpowiednią wersję systemu Linux w sieci. Program poradzi sobie z obsługą takich systemów, jak Linux Mint, openSUSE, Arch Linux, Damn Small Linux, Puppy Linux, FreeBSD, NetBSD, Fedora, PCLinuxOS, Gentoo, Zenwalk, Dreamlinux, Slax, Elive, CentOS, Mandriva, Frugalware Linux oraz FaunOS i wiele innych.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: