SOFTWAREWindows Vista – już czas na zmianę

Windows Vista – już czas na zmianę

Jeszcze do niedawna liderem popularności w rankingu systemów operacyjnych był legendarny już Windows XP. Potem dogoniła go nowa „dziesiątka”, zaś o nieudanej Viście mało kto wspominał. Jeśli więc ktoś ma ten system na swoich komputerach i jakimś cudem go nie zmienił, powinien wkrótce poważnie przemyśleć ten krok.

 

Firma Microsoft zapowiedziała właśnie zakończenie oficjalnego wsparcia dla systemu Windows Vista. Stanie się to dokładnie 11 kwietnia tego roku. Przypomnijmy, że system został zaprezentowany w 2007 roku jako bezpośredni następca Windows XP.

 

Windows Vista – już czas na zmianę - zdjęcie

 

Jeśli ktoś po 11 kwietnia nadal będzie korzystał z tego systemu, nic wielkiego się nie stanie, komputer nie wybuchnie, nie wyłączy się, itp. Po prostu gigant z Redmond przestanie wypuszczać aktualizacje zabezpieczeń oraz innych poprawek systemowych. Teoretycznie więc, komputer z takim systemem stanie się łatwiejszym celem dla internetowych przestępców.

 

Co ciekawe, w przeciwieństwie do systemu Windows XP, którego wsparcie również się zakończyło, Microsoft nie oferuje możliwości przedłużenia pomocy technicznej nawet dla klientów korporacyjnych. Popularność Visty nie jest aż tak duża, jak systemu XP, który był używany wiele lat po premierze przez instytucje i firmy na całym świecie.

 

Użytkownicy domowi nie muszą wymieniać systemu na nowy w trybie pilnym, wystarczy dbanie o aktualność pakietu zabezpieczeń, ale dalsze korzystanie z Visty przez firmy i duże instytucje jest co najmniej mało rozsądne. Co więcej, zgłoszenia przestępstw oraz luk w zabezpieczeniach po 11 kwietnia może być ignorowane.

 

Swoją drogą warto wspomnieć, że system Windows Vista nie był udany i przyznał się do tego sam Microsoft. Dowodem jest bardzo szybkie zakończenie wsparcia technicznego – stało się to 10 kwietnia 2012 roku. Dla tej platformy nie udostępniono nawet żadnej wersji Internet Explorera nowszej niż wydanie 9.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: