MOBILECzym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z?

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z?

W temacie urządzeń mobilnych, pod względem sprzedaży prym wiodą produkty Samsunga i Apple. Nie oznacza to jednak, że konkurencja przygląda się temu z boku, czego przykładem jest japoński producent Sony. Od wielu miesięcy na rynku pojawiają się kolejne modele z rodziny Xperia, jednak to właśnie w tym roku wypuszczono Xperia Z oraz Xperia Z1 – najbardziej rozbudowane technologicznie smartfony od Sony. Czym tak naprawdę różni się Sony Xperia Z od Sony Xperia Z1? Który z wymienionych modeli warto kupić? Poniżej przedstawimy możliwości obu urządzeń oraz zwrócimy uwagę na istotne różnice, mogące pomóc w dokonaniu słusznego wyboru.

 

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z? - zdjęcie
Sony Xperia Z zadebiutował na rynku w lutym 2013. Urządzenie wyposażono w czterordzeniowy procesor Snapdragon S4 Pro o taktowaniu zegara 1.5 GHz. Posiada 2 GB pamięci RAM, aparat z 13 Mpix sensorem Exmor RS, a także 5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1920x1080. Wyświetla przy tym 16 milionów kolorów w maksymalnej jakości Full HD. Wymiary urządzenia to 139 x 71 x 7.9 mm, waży 146g, natomiast pojemność baterii wynosi 2330 mAh.

Dużą zaletą jest wspomniany sensor Exmor RS, który po raz pierwszy gości w urządzeniach z serii Xperia. Wykorzystuje technologię video HDR, dzięki której aparat zapewnia wyraźnie lepszą ostrość również w sytuacji, gdy rejestrujemy obraz pod światło. To właśnie aparat jest jednym z wyróżniających się na tle konkurencji elementów, które mogą przekonać do zakupu osoby, lubiące regularnie uwieczniać filmy i zdjęcia za pośrednictwem smartfona, choć warto również wspomnieć o łączności 4G LTE, która ucieszy użytkowników korzystających regularnie z zasobów sieciowych.

 

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z? - zdjęcie 2
Miłośnicy różnego rodzaju aplikacji również powinni być zadowoleni. Sony Xperia Z pracuje w oparciu o system Android 4.1 z możliwością aktualizacji do wersji 4.2, dzięki czemu z urządzeniem współpracują zarówno aktualne wersje aplikacji jak również gry. Domyślnie w smartfonie zainstalowano aplikację Walkman zintegrowaną z Facebookiem, która umożliwia bezpośredni dostęp do pełnej bazy muzycznej znajdującej się w pamięci oraz biblioteki Music Unlimited. Dodatkowo umieszczono aplikację Filmy, z poziomu której otrzymujemy dostęp do bogatej bazy filmów i seriali na życzenie, a także Album, dzięki której możemy przeglądać zdjęcia według lokalizacji oraz umieszczonych bezpośrednio w serwisie Facebook.

Duże znaczenie w modelu Xperia Z ma również wygląd oraz bezpieczeństwo urządzenia. Nowością jest wprowadzenie wzornictwa OmniBalance, które charakteryzuje się gładką powierzchnią odbijającą światło, a także zaokrąglonymi rogami, dzięki czemu smartfon jest nie tylko funkcjonalny, lecz również elegancki. Omawiany model wyposażony został również w hartowane szkło oraz specjalną warstwę na przedniej i tylnej powierzchni, która chroni przed przypadkowym pęknięciem. Nie bez znaczenia są tu również normy IP55 oraz iP57 – telefon jest wodoodporny i kurzoodporny.

Sony Xperia Z można nabyć za ok 1600-1700 zł. Biorąc pod uwagę możliwości i specyfikację, jest to całkiem rozsądna kwota, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby konkurencyjny produkt w postaci Samsung Galaxy SIII. Dobra jakość konstrukcji, mocne parametry techniczne oraz cena to główne składowe, które powinny zachęcić niezdecydowanych do zakupu.

 

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z? - zdjęcie 3
Przyjrzyjmy się teraz najnowszemu modelowi Sony Xperia Z1, którego premiera odbyła się we wrześniu 2013. Smartfon wyposażony został w najnowszy, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 o taktowaniu zegara 2,2 GHz, układ graficzny Adreno 330, 2 GB RAM, aparat 20.7 Mpix oraz 5-calowy wyświetlacz Triluminos potrafiący uzyskać 16 milionów kolorów w maksymalnej jakości Full HD. Urządzenie posiada wymiary 144 x 74 x 8.5 mm, waży 170g, natomiast pojemność baterii wynosi 3000 mAh. Posiada ponadto wszystkie normy bezpieczeństwa uwzględnione w poprzedniej wersji, a więc również jest wodoodporny i kurzoodporny.

Największymi atutami Xperia Z1 jest aparat oraz długość pracy baterii. Wbudowany aparat fotograficzny o matrycy 20.7 Mpix, potrafi uwiecznić najwyższej jakości zdjęcia w niemal każdych warunkach, zostawiając nawet najnowszego konkurenta w postaci Samsung Galaxy S4 daleko w tyle. Urządzenie bez trudu wykonuje płynne fotografie również w trybie automatycznym oraz w utrudnionych warunkach. Miłośnicy nowinek technologicznych oraz fotografii, którzy zastanawiają się nad zakupem smartfonu nowej generacji, z pewnością właśnie ten element mogą brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że aparat posiada dużą liczbę ciekawych funkcji, jak np. zdjęcia panoramiczne, tworzenie kilkudziesięciu fotografii w 2 sekundy jedna po drugiej (zarówno przed jak i po naciśnięciu migawki), czy błyskawiczne dodawanie motywów oraz tła do zdjęcia, a następnie publikacja na Facebooku.

Wspomniana już pojemność baterii również robi duże wrażenie i może być kluczowym elementem przed podjęciem decyzji o zakupie. 3000mAh w porównaniu do Galaxy S4 daje aż 17% większą żywotność. Kwestia ta odnosi się zarówno do standardowych rozmów, korzystania z aplikacji i gier czy słuchania muzyki. Nieco gorzej sprawuje się w przypadku odtwarzania klipów wideo, jednak jest to niewielka wada w porównaniu do innych osiągów.

 

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z? - zdjęcie 4
Warto zwrócić uwagę na nowe możliwości Xperia Z1, które powinny ucieszyć zwolenników różnego rodzaju aplikacji i dodatkowych funkcji. Smartfon pracuje w oparciu o system Android 4.2 Jelly Bean, a więc wszystkie nowsze i starsze wersje programów i gier działają tutaj bez zarzutów. Z nowych funkcjonalności należy wyróżnić bezpośredni przesył strumieniowy nagrywanego w czasie rzeczywistym obrazu (10-minutowy limit) do serwisu Facebook. Znajomi mogą jednocześnie oglądać nasze nagrania, komentować oraz polubić. Praktycznym narzędziem jest również tzw. Info-Eye, które umożliwia bezpośrednie wyszukiwanie informacji o sfotografowanym przedmiocie. Wystarczy zrobić zdjęcie, włączyć omawianą funkcję, a następnie urządzenie rozpocznie wyszukiwanie informacji w takich serwisach jak Google czy Wikipedia.

Cena smartfonu Xperia Z1 w polskich sklepach to koszt rzędu 2500 zł. Porównując możliwości do konkurencyjnego Samsung Galaxy S4, wydaje się całkiem rozsądna, jeśli jesteśmy gotowi przeznaczyć taką kwotę na smartfona. Warto w tym miejscu skoncentrować się na najważniejszych różnicach pomiędzy urządzeniami Sony Xperia Z oraz Sony Xperia Z1 i odpowiedzieć, który z prezentowanych modeli warto kupić.

 

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z? - zdjęcie 5
Na pierwszy rzut oka oba urządzenia nie różnią się wizualnie, choć Xperia Z1 jest nieco większa i cięższa. Trzeba tu jednak podkreślić znaczące różnice w jakości aparatu. Xperia Z wyposażony jest w aparat 13 Mpix, natomiast Xperia Z1 posiada aparat 20.7 Mpix. Różnica w trakcie uwieczniania zdjęć jest tu widoczna gołym okiem nawet dla amatora, dlatego jeśli nastawiacie się na fotografowanie, to być może to właśnie nowszy model będzie właściwym wyborem.

W przypadku pracy baterii różnice również są widoczne – mowa tu o dodatkowych 670 mAh, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny oraz podobne parametry u konkurencyjnych smartfonów Samsunga na czele z Galaxy S3 i S4, to bateria nie gra aż tak kluczowej roli przy wyborze jednego z modeli Xperia. Istotna za to jest cena, gdyż za model Xperia Z1 musimy dopłacić ok. 800-900 zł.

Należy mieć na uwadze, że poprzedni model pojawił się na rynku zaledwie pół roku wcześniej, co może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniego smartfona. Zbliżone możliwości, kompatybilność z aplikacjami i grami czy duża żywotność baterii (biorąc pod uwagę konkurencyjne produkty z tej samej generacji urządzeń), przeciętnego użytkownika, który nie miał wcześniej do czynienia z omawianymi modelami, może skłonić do zakupu starszej wersji. Warto pamiętać, że choć dla miłośników fotografii, Xperia Z1 oferuje niemal idealne możliwości tworzenia zdjęć, tak Xperia Z również gwarantuje bardzo dobrą jakość uwiecznianych obrazów, które wystarczą osobom, lubiącym od czasu do czasu zrobić okolicznościowe zdjęcia.

Czym się różni Sony Xperia Z1 od Sony Xperia Z? - zdjęcie 6
Podsumowując, jeśli nie należycie do Geeków, którzy nie mogą żyć bez nowości na rynku smartfonów, a jednocześnie nie mieliście do czynienia z modelami Z, być może warto zastanowić się nad modelem Xperia Z. Tym bardziej, że obecnie technologia idzie tak szybko do przodu, że kolejna generacja urządzeń najpewniej pojawi się już na początku przyszłego roku. W przypadku, kiedy możecie pozwolić sobie na wydatek rzędu 2500 zł, nie wyobrażacie sobie dnia bez fotografii, a ponadto jesteście na bieżąco w temacie nowych urządzeń mobilnych, to właśnie Xperia Z1 będzie lepszym wyborem.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: