MOBILEAndroid dla początkujących - jak skonfigurować smartfona

Android dla początkujących - jak skonfigurować smartfona

Zawsze musi być ten pierwszy raz! Mowa rzecz jasna o zmianie starego, wysłużonego telefonu komórkowego na nowoczesny smartfon. Obecnie wybór pada najczęściej na urządzenia mobilne z jakże popularnym systemem operacyjnym Android. Pomimo jego prostoty obsługi i intuicyjnego menu, nie każdy na początku potrafi odnaleźć się w goszczą opcji i w czasie procesu pierwszej konfiguracji. Poradnik ten przygotowany został specjalnie z myślą o początkujących użytkownikach systemu Android. Przeprowadzi za rękę poprzez proces konfiguracji urządzenia, zakładania konta oraz integracji z kilkoma najpotrzebniejszymi usługami. Początkowo bowiem całość może wydawać się skomplikowana. Nic bardziej mylnego!

 

Android dla początkujących - jak skonfigurować smartfona - zdjęcie

 

Zaczynamy!

Po rozpakowaniu pudełka z nowiutkim smartfonem, wkładamy baterię, kartę SIM oraz kartę pamięci (zazwyczaj jest to microSD) i uruchamiamy urządzenie. Na początku zobaczymy ekran powitalny oraz pytanie o to, czy posiadamy konto Google. Ci użytkownicy, którzy korzystają z poczty g-mail, wystarczy, że wpiszą w to pole swój adres e-mailowy. Jeżeli jednak nie posiadasz g-maila/konta Google, będziesz musiał je założyć. Jest to warunek konieczny, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności nowej słuchawki (mail, sklep z aplikacjami i grami Google Play, personalizacja ustawień YouTube, możliwość korzystania z wirtualnego dysku, itd).

Konto Google to nie tylko adres mailowy. To dostęp do wielu serwisów amerykańskiego giganta. Po założeniu mamy dostęp do kopii zapasowych wszystkich naszych danych, możliwość kopiowania adresów i danych teleadresowych między smartfonem, a komputerem, personalizacji ustawień w kilku serwisach. Jest to o tyle przydatne, że po zmianie smartfona na nowszy model, nie musimy konfigurować go na nowo. Wystarczy uruchomić synchronizację z istniejącym już kontem Google i gotowe!

 

Android dla początkujących - jak skonfigurować smartfona - zdjęcie 2

 

Jeśli więc zdecydujemy się na założenie konta Google, klikamy w odpowiednie pole na ekranie telefonu i postępujemy zgodnie z pojawiającymi się tam instrukcjami, po kilkunastu sekundach, kiedy już założymy konto lub wpiszemy w odpowiednie pole posiadany adres g-mail możemy przejść dalej. 

Czas teraz na synchronizację danych. Jeżeli posiadamy g-mail możemy automatycznie zsynchronizować go ze smartfonem. Dzięki temu nasza książka adresowa zostanie uzupełniona o adresy z g-maila, podobnie zresztą jak wszystkie informacje z Kalendarza Googla oraz dane dotyczące usługi Google Drive (wirtualny dysk).

 

Android dla początkujących - jak skonfigurować smartfona - zdjęcie 3

 

Poniżej przykład, kiedy taka synchronizacja może być użyteczna:

W pracy korzystamy na komputerze z przeglądarki Google Chrome i zapisujemy jako zakładki ważne strony internetowe. Zapamiętujemy również hasła do potrzebnych nam kont. Jeśli w drodze z pracy, chcielibyśmy jeszcze dokończyć kilka spraw, wystarczy zsynchronizować nasz smartfon z kontem Google i po chwili mamy dostęp do tego wszystkiego, co zapisaliśmy na biurowym sprzęcie.

Dla tych, którzy nie chcą korzystać z funkcji synchronizacji - na przykład ze względu bezpieczeństwa w razie zagubienia smartfona i obaw o możliwość dostania się ważnych danych w niepowołane ręce, została dodana możliwość rezygnacji z synchronizacji lub jej ograniczenia. Dzięki dostępnym w menu opcjom, sami decydujemy, które elementy chcemy synchronizować, a które nie. Po ich wybraniu możemy zacząć cieszyć się w pełni sprawnym i skonfigurowanym smartfonem, który od teraz będzie naszym nieodłącznym towarzyszem w dniu codziennym.

 

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Android dla początkujących - jak skonfigurować smartfona

  • ~ Ewelina WITAM jeśli przygotowanie do konfigurowania konta trwa bardzo długo i nie da się tego ominąć aby użytkować smartfona to co należy zrobić?

PARTNERZY SERWISU: