MOBILECo to jest tablet?

Co to jest tablet?

Obecnie tablet kojarzy się przede wszystkim z popularnym gadżetem elektronicznym. Tym z Was, którzy mają tablety nie trzeba tłumaczyć do czego może posłużyć. Niemniej jednak, jeśli do tej pory nie mieliście okazji zetknąć się z tabletem, polecamy przeczytać poniższy tekst, który opisuje owo urządzenie.

 

Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje tabletów. Popularny obecnie gadżet elektroniczny, który ostatnimi czas doskonale zastępuje szereg innych, nieco mniej poręcznych urządzeń oraz tablet graficzny, który po podłączeniu do komputera służy jako podstawowe narzędzie grafikom, architektom oraz projektantom.

 

Tablety graficzne produkowane były już w latach 90-tych XX wieku. W uproszczeniu - służą one rysownikom, artystom, architektom i projektantom jako elektroniczna wersja ołówka czy pędzla. To właśnie za pomocą tabletów graficznych powstają projekty nowych ubrań, czy szkice postaci do Waszych ulubionych gier. Tablet graficzny to specjalna mata, którą podłącza się do komputera poprzez kabel USB oraz wielofunkcyjny rysik. Za pomocą wspomnianego rysika wodzonego ręką grafika po macie szkic zostaje bezpośrednio przeniesiony na ekran monitora. Tablety graficzne można wykorzystywać zarówno w prostych programach graficznych, jak Paint oraz w bardziej profesjonalny sposób - Photoshop, Corel Draw, itd.

 

Co to jest tablet? - zdjęcie

 

Te bardziej popularne obecnie tablety to zgoła inne urządzenia, od tabletów graficznych. Tablety produkowane przez takie firmy, jak Samsung, Motorola, GoClever, Asus, Lenovo, Amazon, itp. to wielofunkcyjne urządzenia z ekranami dotykowymi LCD, które mogą zastąpić komputer, konsolę do gier, nawigację satelitarną, a także aparat fotograficzny czy chociażby odtwarzacz multimedialny. Popularne tablety wyposażone są w ekrany o przekątnych od 7 do 12 cali, a na ich pokładzie znajdziemy zazwyczaj system operacyjny Android. Nieco mniej popularne i jednocześnie sporo droższe są tablety z systemem Windows.

 

Co to jest tablet? - zdjęcie 2

 

Ceny tabletów zaczynają się już od około 300zł. Te najdroższe jednak potrafią kosztować powyżej 2000zł. Jaka jest między nimi różnica? Podobnie, jak w przypadku standardowych komputerów różnice mogą być ogromne. Począwszy od wielkości i rozdzielczości ekranu (od 800x480 do nawet FullHD i UHD), przez rodzaj procesora, ilość pamięci RAM, ilość pamięci wbudowanej, aż po różnego rodzaju peryferia w postaci nadajnika GPS, tunera TV, slotu na karty SIM, modemu 3G, itd.

 

Co to jest tablet? - zdjęcie 3

 

Mówiąc o tabletach, nie można zapomnieć o produktach marki Apple. Ta bowiem w swojej ofercie także ma kilka urządzeń, które można określić mianem tabletów. Chodzi tutaj o tzw. iPady. Podobnie, jak tablety z systemem Android, iPady pozwalają na surfowanie po sieci, granie, korzystanie z multimediów oraz pracę. Wyposażone są jednak w autorski system operacyjny Apple iOS. Ich ceny są jednocześnie sporo wyższe od konkurencji wyposażonej w system Android.

 

Co to jest tablet? - zdjęcie 4

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: