GRYCyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?

Cyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?

Od dekady cyfrowa dystrybucja gier rośnie w siłę. Jeszcze kilka lat temu chcąc kupić nowy tytuł kierowaliśmy się w do sklepów z elektroniką, supermarketów i księgarni. Dziś z większą uwagą przeglądamy się ofertom cyfrowych sklepów z grami. 

 

Bezsprzeczną zaletą takiego rozwiązania jest łatwość wyszukania tytułu, dobra dostępność i szybkość pozyskania gry – przy dobrym połączeniu internetowym, pobranie instalatora zajmie nam mniej niż wycieczka do sklepu. Są również minusy – przed erą cyfrowych gier, każdą produkcję pecetową mogliśmy bez problemu odsprzedać. Dziś w wielu przypadkach nie jest to w ogóle możliwe. Na szczęście firmy dystrybuujące gry w Internecie często przygotowują atrakcyjne promocje i wiele tytułów można kupić za pół darmo.  Dziś przedstawiamy kilka najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w celu zakupu produkcji w dobrych cenach.

 

Steam

 

Niekwestionowany lider, a zarazem pionier cyfrowej dystrybucji. Posiada ogromną bibliotekę gier stale poszerzającą się o nowe tytuły. Wśród gier znajdziemy zarówno tytuły AAA, które są dość drogie (mogą kosztować nawet 60 euro), jak i gry niezależne. 

 

Cyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?  - zdjęcie

 

Dla przeciętnego Polaka standardowa oferta na Steamie może wydawać się droga po przeliczeniu na złotówki. Często pudełkowe wersje gier (z kluczem Steam) są dostępne taniej, jednak sytuacja diametralnie zmienia się podczas wyprzedaży, które potrafią zbić cenę o kilkadziesiąt procent. Na Steamie organizowane są duże, wielodniowe świąteczne akcje promocyjne, w których przeceniane są setki gier. Poza tymi dużymi kampaniami, codziennie obniżana jest cena kilku gier. To doskonała okazja by zwiększyć swoją bibliotekę. 

 

Origin

 

Cyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?  - zdjęcie 2

 

Origin to platforma Electronic Arts, która zawiera dużą bibliotekę gier tego wydawcy, ale od jakiegoś czasu jest rozszerzana o tytuły pochodzące od innych wydawców.  W odróżnieniu od Steama, ceny na Origin są wyrażone w złotówkach, choć nadal nie jest tanio. Ratunkiem, tak jak na Steamie, są wyprzedaże i liczne promocje, szczególnie na gry EA.

 

GamersGate

 

GamersGate startował z poziomu niszowej platformy sprzedającej cyfrowe wersje gier, jednak dzięki dobrym cenom jest dziś coraz bardziej liczącym się graczem. Twórcą serwisu jest firma Paradox Interactive, zajmująca się produkowaniem i wydawaniem gier komputerowych z gatunku strategii ekonomicznych i gier RPG. 

 

Cyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?  - zdjęcie 3

 

W GamersGate znajdziemy jednak wiele różnorodnych tytułów, z których część jest pozbawiona DRM-u, część jest chroniona tradycyjnym serialem, a inne są sprzedawane w formie klucza Steam (czasem nawet taniej niż na rodzimej platformie). Podobnie jak na Steamie, organizowane są duże, okazyjne wyprzedaże, a w zakładce promocje zawsze znajdziemy przynajmniej kilka tytułów przecenionych nawet o 75-procent. 

 

Desura

 

Kolejna nasza propozycja dla serwis dla miłośników tzw. „indyków”, czyli gier Indie – niezależnych tytułów tworzonych przez pojedyncze osoby lub niewielkie zespoły deweloperów. Tego typu gry nie szokują grafiką, ale najczęściej są zrealizowane z odwagą i pomysłem. Szokują mechaniką rozgrywki, tematyką czy innymi rozwiązaniami. Ich zaleta jest również cena, najczęściej wynosząca kilka euro. 

 

Cyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?  - zdjęcie 4

 

Na Desurze, obok płatnych gier Indie, znajdują się darmowe mody. Warto przy tym wspomnieć, że serwis posiada bogatą bibliotekę gier, które mają trudności z przedostaniem się do takich sklepów cyfrowych jak Steam, Origin czy GamersGate. To azyl prawdziwych niezależnych tytułów. 

 

GOG

 

Serwis GOG, znany dawniej jako Good Old Games, to pomysł polskiego CD Projektu, który po dużym sukcesie międzynarodowym, stał się samodzielnym biznesem. Twórcy GOG-a nie zamierzali walczyć z gigantami. Postawili na stare gry. 

 

Cyfrowa dystrybucja gier PC – gdzie można kupować gry?  - zdjęcie 5

 

GOG to doskonałe miejsce dla doświadczonych graczy, którzy chcieliby wrócić do czasów młodości – w ofercie znajdują się dziesiątki gier z lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych. Serwis przystosowuje je do uruchomienia na współczesnym komputerze, załącza dodatki takie jak soundtrack, mapy czy tapety. 

 

Mimo, że GOG to projekt polskiej firmy, jest to serwis dostępny w angielskiej wersji językowej, a płatności należy dokonywać w obcej walucie. Dużą zaletą jest za to brak DRM-u. GOG nie posiada klienta, tak jak Steam, ani innych zabezpieczeń utrudniających instalację czy przenoszenie gier między komputerami. 

 

Podaliśmy Wam pięć ciekawych serwisów oferujących gry w wersji cyfrowej. Przeglądając bibliotekę tytułów z pewnością znajdziesz dziesiątki interesujących tytułów. Pamiętaj o promocjach, które pozwalają Ci wydać kilka złotych, a bawić się całymi godzinami. 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: