GRYCzym jest PEGI ? – poradnik dla rodziców wybierających gry dla swoich pociech

Czym jest PEGI ? – poradnik dla rodziców wybierających gry dla swoich pociech

Chcesz kupić swojemu dziecku grę, ale nie wiesz jak ją wybrać? Poza interesującą tematyką, zwróć uwagę na system PEGI, który klasyfikuje treści zawarte w grze komputerowej według ścisłego klucza. Pozwala to na odfiltrowanie gier posiadających przemoc, elementy hazardu czy wulgaryzmy. 

 

Na opakowaniach z grą znajduje się prostokąt dostarczający informacji o klasyfikacji PEGI. Podstawowymi znakami są:

 

Czym jest PEGI ? – poradnik dla rodziców wybierających gry dla swoich pociech - zdjęcie

 

Informują one o ogólnej klasyfikacji zawartości gier. Produkcja oznaczona liczbą 3 jest pozbawiona kontrowersyjnych treści i może być atrakcją dla dzieci w każdym wieku. Teoretycznie nawet trzylatek może zagrać w ten tytuł, jednak trzeba pamiętać, że mimo wszystko – tytuł może okazać się za trudny od strony mechaniki rozgrywki. Kolejne oznaczenia również informują o minimalnym wieku, ostatecznie kończąc na grach z klasyfikacją PEGI 18, która jest zarezerwowana dla produkcji pełnych przemocy, odniesień do seksu, narkotyków czy hazardu. 

 

Czym jest PEGI ? – poradnik dla rodziców wybierających gry dla swoich pociech - zdjęcie 2

 

Poza ogólną klasyfikacją wiekową, PEGI posiada przydziela obrazowe ikonki, które informują o konkretnych zagrożeniach: wulgarności, scenach seksu, odniesieniach do narkotyków, hazardu, strachu czy elementach przemocy. 

 

Czym jest PEGI ? – poradnik dla rodziców wybierających gry dla swoich pociech - zdjęcie 3

 

Klasyfikacja PEGI pozwala na łatwe wykrycie gier nieodpowiednich dla naszego dziecka. Warto pamiętać, że jeśli tytuł posiada tryb dla wielu osób, który może wpłynąć na doświadczenia płynącej z rozgrywki. 

 

PEGI nie jest przymusową klasyfikacją, więc mogą znaleźć się tytuły, które nie zostały poddane weryfikacji. Na szczęście – dziś ocenianie gier pod kątem zawartości jest powszechne, więc w przeciętnym sklepie komputerowym wszystkie produkcje będą posiadały znaczek PEGI, który pozwoli rodzicom uniknąć nieodpowiednich treści w grach komputerowych.

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: