MOBILEDowód osobisty jako aplikacja na smartfona – czy to ma sens?

Dowód osobisty jako aplikacja na smartfona – czy to ma sens?

Postęp technologiczny podąża w zastraszającym tempie. Nowinki pokazują się tak szybko, że nawet zapaleni gadżeciarze nie są w stanie nadążyć za wszystkim, co się dzieje na rynku. Wiele osób powtarza również, że filmy science-fiction, z których śmialiśmy się jakiś czas temu, dziś przeradzają się w swego rodzaju przepowiednie. Czy już wkrótce cała nasza prywatność i dane osobowe będą skrywane w jednym urządzeniu?

 

Co prawda czasy, w których ludzie będą posiadać specjalne chipy identyfikacyjne i lokalizatory, to (miejmy nadzieję) jeszcze odległa przyszłość, ale już w przyszłym roku nasz dowód osobisty z portfela trafi prosto na smartfona. Elektroniczne dowody osobiste w naszym kraju mają zostać wprowadzone do 31 marca 2019 roku. Jest to termin nieprzekraczalny. Jeśli jednak nie uda nam się zrealizować planu, stracimy dotację przyznaną na wdrożenie projektu pl.ID. 

 

Aplikacja na smartfony będzie pełniła rolę swego rodzaju karty z chipem. Czy to bezpieczne? Niektórzy uważają, że zgubienie lub kradzież smartfona sprawi, że złodziej będzie w stanie wykorzystać nasze dane np. do zaciągnięcia kredytów itp. Nie będzie to jednak takie łatwe, gdyż na urządzeniu obywatela nie przechowuje się żadnych danych osobowych. Jak więc załatwiać sprawy w urzędach czy innych instytucjach oraz sytuacjach?

 

Dowód osobisty jako aplikacja na smartfona – czy to ma sens? - zdjęcie

 

Przykładowo – próbujemy wejść do klubu bądź pubu. Ochroniarz na bramce, który do tej pory sprawdzał dowód i miał wgląd we wszystkie dane tj. imię, nazwisko, PESEL itp. od teraz będzie mógł zobaczyć jedynie wiek legitymującej się osoby. Jeśli jednak trafi się nam kontrola drogowa, policjant zobaczy oprócz imienia i nazwiska także dane o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów. Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób system będzie zabezpieczony, ale skoro obecnie bankowość internetowa oraz mobilna radzi sobie z problemami kradzieży danych (nie zawsze, ale jednak), być może elektroniczny dowód będzie równie sprawnie zabezpieczony.

 

Prawdę mówiąc ryzyko zagubienia dowodu osobistego jest większe, niż zgubienie smartfona. Nawet jeśli zgubimy urządzenie mobilne, elektroniczny dowód jest dodatkowo zabezpieczony. Zgubiony dowód takich zabezpieczeń nie posiada. Co więcej, dowód elektroniczny po zgubieniu możemy zablokować, z tradycyjnym dowodem procedura zgłaszania na policji, w urzędzie, bankach itp. jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Oczywiście tradycyjne dowody pozostaną w użyciu, gdyż obecnie w Polsce jest około 19 mln. smartfonów. Starsi ludzie zapewne dostaną inne rozwiązania, o wiele prostsze w obsłudze i bardziej przystępne.

 

A co Wy myślicie o elektronicznych dowodach pod postacją aplikacji?

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: