MOBILEJak i czym otworzyć plik DOC?

Jak i czym otworzyć plik DOC?

Praca na komputerze w większości przypadków opiera się na dokumentach. Co prawda liczba dostępnych i stosowanych formatów jest ogromna, ale wśród nich popularnością wyróżnia się jeden – DOC. Sprawdźmy, czym otworzyć taki plik i jaki program jest do tego najlepszy.

Pliki w formacie DOC tworzone były w starszych wersjach pakietu biurowego Microsoft Office, a konkretniej w edytorze tekstu Word. Co prawda najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z programu źródłowego, niestety pakiet ten nie jest darmowy – nie każdy potrzebuje tak zaawansowanego i drogiego rozwiązania. Alternatywą są równie funkcjonalne, ale w pełni darmowe programy, a najlepszym przykładem takiego rozwiązania jest pakiet LibreOffice.

LibreOffice to niezwykle ciekawa alternatywa dla pakietu biurowego Microsoft Office. Oczywiście w odróżnieniu od płatnego konkurenta, opisywany pakiet jest w pełni darmowy, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością wśród wielu użytkowników na całym świecie. W skład pakietu LibreOffice wchodzi między innymi procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Nie można również wspomnieć o innych ogromnych zaletach programu. Należą do nich między innymi wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF), jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows.

Jak i czym otworzyć plik DOC? - zdjęcie

Obsługa pakietu, a w szczególności modułu Writer jest bardzo prosta i w dużym stopniu przypomina obsługę popularnego Worda. Aby otworzyć plik DOC, wystarczy zainstalować program LibreOffice, a następnie dwukrotnie kliknąć na plik lewym przyciskiem myszy. Jeśli to nie zadziała, należy kliknąć na plik prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybrać opcję Otwórz za pomocą i z listy wybrać odpowiednią opcję.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: