MOBILEJak i czym otworzyć plik ODT?

Jak i czym otworzyć plik ODT?

Mimo ogromnej popularności pakietu Microsoft Office oraz tworzonego za jego pomocą formatu DOC oraz DOCX, w sieci pojawia się coraz więcej alternatyw, a co w związku z tym wiele nowych, nieznanych początkującym użytkownikom formatów. Jednym z nich jest z pewnością format ODT. Sprawdźmy więc, jak i czym otworzyć plik zapisany z takim właśnie rozszerzeniem.

Plik ODT to tak naprawdę dokument tekstowy stworzony za pomocą edytora tekstu, który wchodzi w skład pakietu OpenOffice. Już na początku warto zaznaczyć, że od jakiegoś czasu OpenOffice.org został przemianowany na Apache OpenOffice, choć zasada działania nie uległa zmianie. To nadal rewelacyjny i co najważniejsze, w pełni darmowy pakiet biurowy udostępniany na zasadach licencji Open Source. Zdaniem wielu użytkowników program ten stanowi świetną alternatywę dla płatnego pakietu Microsoft Office, co więcej, pod wieloma względami go przewyższa.

Jak i czym otworzyć plik ODT? - zdjęcie

Najważniejszym składnikiem pakietu jest oczywiście Writer, czyli odpowiednik Worda z pakietu Office. Zdaniem wielu użytkowników alternatywa OpenOffice jest nawet lepsza od propozycji Microsoftu i posiada wszystkie najważniejsze funkcje. Writer oferuje między innymi możliwość wstawiania w tekst grafiki, tabeli, wykresów i innych elementów. Nie zabrakło również arkuszy stylów, obsługi korespondenci seryjnej, rozbudowanego słownika, który podpowiada prawidłowe formy i poprawia błędy etc. Na uwagę zasługuje również funkcja podpowiadania wyrazów, co przy krótkim treningu może znacząco przyspieszyć pisanie.

Rzecz jasna Writer bez problemu poradzi sobie z otwarciem dokumentu zapisanego w formacie ODT. Co więcej, umożliwi jego edycję, wydrukowanie etc. Obsługa jest oczywiście bardzo prosta i przypomina nieco obcowanie z pakietem Microsoft Office i starszymi edycjami edytora Word. Aby otworzyć plik ODT wystarczy zainstalować program Apache OpenOffice, a następnie kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na pliku, który chcemy odczytać.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: