MOBILEJak i czym otworzyć plik pdf na tablecie

Jak i czym otworzyć plik pdf na tablecie

Wielu użytkowników tabletów z systemem Android używa ich nie tylko do rozrywki czy przeglądania Internetu. Urządzenia te bardzo często doskonale sprawdzają się jako mobilne biura. Wysyłanie oraz odbieranie maili, przeglądanie najświeższych informacji branżowych, podgląd czy edytowanie różnego rodzaju dokumentów - czynności te wykonuje się niemal tak prosto, jak na komputerze. Jednen z najpopularniejszych formatów dokumentów, jaki wykorzystywany jest do tworzenia różnego rodzaju tekstów, planów, prezentacji czy umów to PDF. Poniższy tekst przedstawi kilka, naszym zdaniem, najlepszych darmowych aplikacji do otwierania tego typu dokumentów i zademonstruje jak to zrobić.

 

 

Adobe Reader

Pierwsza na liście znalazła się oficjalna aplikacja Adobe, czyli Adobe Reader. Jej komputerowa wersja jest chyba najpopularniejszym programem do odczytu plików PDF. Podobnie jest w przypadku wersji mobilnej stworzonej z myślą o użytkownikach smartfonów i tabletów z Androidem. Przyznać trzeba, że mobilny Adobe Reader może pochwalić się ogromną funkcjonalnością i niezwykle wygodnym interfejsem. Ten przystosowany został także do najnowszych tabletów z ekranami HD - jego obsługa jest niezwykle intuicyjna, a ikony i opcje przystosowano do ekranów wyświetlających obraz w wysokich rozdzielczościach. Do podstawowych funkcjonalności Adobre Reader należą między innymi:

- możliwość bezpośredniego otwierania plików PDF poprzez kliknięcie na nie,

- możliwość otwierania dokumentów PDF bezpośrednio z załączników wiadomości e-mail, stron internetowych oraz innych aplikacji, które wspierają funkcjonalność "Share",

- prosty interfejs pozwalający przybliżać i oddalać wybrany fragment dokumentu, zaznaczać i kopiować tekst, wpisywać komentarze.

- opcja Night Mode pozwalająca komfortowo odczytywać dokumenty w ciemnych pomieszczeniach,

- możliwość konwertowania plików PDF do DOC lub DOCX, XLSX oraz RTF w celu prostej ich edycji.

Warto dodać, że prezentowana aplikacja dostępna jest w języku polskim, co znacznie uprości jej obsługę, szczególnie nieco mniej zaawansowanym użytkownikom. 

Aby móc szybko za pomocą Adobre Reader otworzyć plik PDF należy najpierw pobrać i zainstalować aplikację. Później, w celu otworzenia dokumentu PDF znajdującego się w pamięci naszego tabletu wystarczy kliknąć na niego, by zobaczyć treść. Jeśli zaś otrzymaliśmy e-mail z załącznikiem w postaci PDF-u, klikamy w niego (standardowy klient poczty e-mail dla Androida) i ten automatycznie otworzy się w programie Adobe Reader.

 

Jak i czym otworzyć plik pdf na tablecie - zdjęcie

 

PDF Reader

Dla tych, którzy nie potrzebują tak dużej funkcjonalności, jaką oferuje Adobe Reader proponujemy PDF Reader od Ivana Ivanenko. Aplikacja to polecana jest przede wszystkim fanom e-booków, które często wydawane są właśnie w postaci dokumentów PDF. Proste menu, chociaż nie dostępne po polsku, nie powinno sprawić problemu z obsługą. Do podstawowych funkcjonalności prezentowanego programu należą między innymi:

- opcja pozwalająca na przewrócenie strony za pomocą jednego kliknięcia,

- wyszukiwarka tekstu,

- Night Mode pozwalający komfortowo czytać długi tekst w nocy,

- wyszukiwarka e-booków zainstalowanych w pamięci urządzenia,

- opcja pełnoekranowa,

- możliwość ustawienia "na sztywno" orientacji wyświetlanego obrazu (pozioma lub pionowa),

- możliwość skonfigurowania szybkości automatycznego przewijania stron,

- możliwość dzielenia się ze znajomymi naszymi e-bookami lub zakładkami bezpośrednio z poziomu programu.

Przydatną opcją jest także specjalny widżet, który pozwala umieszczać wybrane dokumenty PDF na pulpicie tablety w postaci miniaturek (możliwość ustawienia ich wielkości). Daje nam to możliwość błyskawicznego do nich dostępu. Aby odtworzyć plik PDF w programie PDF Reader wystarczy w opcjach wybrać BROWSE i wyszukać w pamięci urządzenia pożądany dokument. Natomiast po skonfigurowaniu widżetu należy zaznaczyć interesujące nas pliki, a te zostaną automatycznie umieszczone na pulpicie w postaci miniatur.

 

Jak i czym otworzyć plik pdf na tablecie - zdjęcie 2

 

Android PDF Viewer

Trzecią i jednocześnie oferującą najmniejszą funkcjonalność propozycją jest Android PDF Viewer. Aplikacja ta przeznaczona jest dla najmniej wymagających użytkowników, którzy z dokumentów PDF nie korzystają zbyt często, ale chcieliby mieć możliwość ich otwierania na swoim tablecie. Największą zaletą aplikacji jest jej rozmiar. Po instalacji zajmuje bowiem zaledwie 1.4 MB. Całość zaoferuje najbardziej podstawowe funkcje - możliwość pomniejszania lub powiększania wybranego fragmentu dokumentu, przewijanie stron oraz wyświetlanie obrazu tak w pionie, jak i w poziomie, możliwość bezpośredniego otwierania załączników maili. Aby móc otworzyć PDF w aplikacji Android PDF Reader należy po prostu kliknąć na posiadany dokument, a ten automatycznie zostanie wyświetlony za pośrednictwem prezentowanego programu.

 

Jak i czym otworzyć plik pdf na tablecie - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: