MOBILEJak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach

Zakupowi nowego sprzętu elektronicznego zazwyczaj towarzyszy nieodłączny uśmiech na twarzy oraz pełnia szczęścia. Nie inaczej jest, kiedy wchodzimy w posiadanie smartfona. Niestety tego typu gadżety bardzo szybko się dewaluują i po pewnym czasie stają się po prostu przestarzałe. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą nam w wydłużeniu życia urządzeń mobilnych i przyspieszą ich działanie. W poprzednim tego typu poradniku pisaliśmy o odpowiedniej konfiguracji smartfona za pomocą opcji programistycznych dostępnych w menu. Tym razem jednak skupimy się na kilku prostych czynnościach, które poskutkują płynniejszą pracą naszego urządzenia.

 

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach - zdjęcie

 

Po pierwsze - porządek z grami i aplikacjami.

Zdarza się, że na naszym smartfonie mamy pobranych całe mnóstwo gier i aplikacji. Założę się, że z większości po prostu nie korzystacie. Niewielu użytkowników jednak wie, że część tych programów bardzo często uruchamia się w tle, przez co znacznie spowalnia pracę systemu przez obciążanie procesora oraz pamięci.

Rada:

Co jakiś czas róbcie przegląd gier i aplikacji i koniecznie usuwajcie te, z których już w ogóle nie korzystacie. To znacznie przyspieszy działanie Waszego smartfona.

 

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach - zdjęcie 2

 

Po drugie - zdjęcia, filmy i muzyka

Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne. Poza podstawowymi funkcjami telefonu oferuje także możliwość słuchania muzyki, robienia zdjęć czy oglądania filmów. Niestety tego typu multimedia zajmują sporo miejsca w pamięci i po pewnym czasie, kiedy uzbieramy ich kilka, czy kilkanaście gigabajtów potrafią spowolnić działanie urządzenia. 

Rada:

Regularnie sprawdzajcie listy odtwarzania (muzyka oraz filmy) i usuwajcie te multimedia, z których aktualnie nie korzystacie. Warto także zastanowić się nad zainstalowanie aplikacji Spotitfy (poradnik jak z niej korzystać znajdziecie TUTAJ), która oferuje dostęp do nieograniczonych zasobów muzyki online. Jeśli zaś chodzi o zdjęcia - starajcie się nie kolekcjonować albumów w pamięci telefonu. Przenoście je na dysk twardy komputera lub skorzystajcie z jednego z darmowych dysków typu cloud.

 

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach - zdjęcie 3

 

Po trzecie- korzystaj z sieci WiFi

Tutaj szybkość działania naszego smartfona nie tyle odnosi się do hardware co do samego połączenia z internetem. Czasem zdarza się, że otwieranie stron internetowych jest bardzo frustrujące. To za sprawą przepustowości łącza 3G.

Rada:

Korzystajcie z sieci WiFi wtedy, kiedy tylko jest to możliwe. Strony będą otwierać się znacznie szybciej, a pocztę pobierzecie błyskawicznie. Podobnie wygląda to z serwisami streamującymi pliki audio-video, np. YouTube.

 

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach - zdjęcie 4

 

Po czwarte - sprawdzaj aktualizacje systemowe

Android to system operacyjny, który rozwijany jest bardzo dynamicznie. W przeciwieństwie na przykład od Windowsa, mamy tutaj do czynienia z premierami nowych wersji nawet kilka razy do roku. Nowsze, zazwyczaj oznacza szybsze.

Rada:

Starajcie się sprawdzać możliwość aktualizacji systemu operacyjnego przynajmniej raz w miesiącu, lub ustawicie opcję automatycznego, cyklicznego sprawdzania aktualizacji. Można to zrobić wchodząc do: Ustawienia > Informacje o telefonie > Aktualizacja oprogramowania.

 

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach - zdjęcie 5

 

Po piąte - ładuj, ładuj, ładuj

Nie każdy wie, że duża część urządzeń z systemem Android (zarówno tablety, jak i smartfony) potrafią zacząć wolniej działać, kiedy używa się ich bardzo intensywnie.

Rada:

Dobrą praktyką jest ładowanie raz na jakiś czas smartfona przez 24 godziny. Pozwala to na uaktywnienie technologii TRIM, dzięki której, podczas długiej bezczynności urządzenie jest optymalizowane pod kątem działania.

 

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach - zdjęcie 6

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach

  • ~ uzytkownik Większość z tych porad nie da żadnego skutku... Wolne urządzenie to wolne urządzenie i usuwaniem plików nie przyśpieszymy go znacząco

PARTNERZY SERWISU: