MOBILEJak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach

Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem w 5 krokach

Zakupowi nowego sprzętu elektronicznego zazwyczaj towarzyszy nieodłączny uśmiech na twarzy oraz pełnia szczęścia. Nie inaczej jest, kiedy wchodzimy w posiadanie smartfona. Niestety tego typu gadżety bardzo szybko się dewaluują i po pewnym czasie stają się po prostu przestarzałe. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą nam w wydłużeniu życia urządzeń mobilnych i przyspieszą ich działanie. W poprzednim tego typu poradniku pisaliśmy o odpowiedniej konfiguracji smartfona za pomocą opcji programistycznych dostępnych w menu. Tym razem jednak skupimy się na kilku prostych czynnościach, które poskutkują płynniejszą pracą naszego urządzenia.

 

 

Po pierwsze - porządek z grami i aplikacjami.

Zdarza się, że na naszym smartfonie mamy pobranych całe mnóstwo gier i aplikacji. Założę się, że z większości po prostu nie korzystacie. Niewielu użytkowników jednak wie, że część tych programów bardzo często uruchamia się w tle, przez co znacznie spowalnia pracę systemu przez obciążanie procesora oraz pamięci.

Rada:

Co jakiś czas róbcie przegląd gier i aplikacji i koniecznie usuwajcie te, z których już w ogóle nie korzystacie. To znacznie przyspieszy działanie Waszego smartfona.

 

 

Po drugie - zdjęcia, filmy i muzyka

Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne. Poza podstawowymi funkcjami telefonu oferuje także możliwość słuchania muzyki, robienia zdjęć czy oglądania filmów. Niestety tego typu multimedia zajmują sporo miejsca w pamięci i po pewnym czasie, kiedy uzbieramy ich kilka, czy kilkanaście gigabajtów potrafią spowolnić działanie urządzenia. 

Rada:

Regularnie sprawdzajcie listy odtwarzania (muzyka oraz filmy) i usuwajcie te multimedia, z których aktualnie nie korzystacie. Warto także zastanowić się nad zainstalowanie aplikacji Spotitfy (poradnik jak z niej korzystać znajdziecie TUTAJ), która oferuje dostęp do nieograniczonych zasobów muzyki online. Jeśli zaś chodzi o zdjęcia - starajcie się nie kolekcjonować albumów w pamięci telefonu. Przenoście je na dysk twardy komputera lub skorzystajcie z jednego z darmowych dysków typu cloud.

 

 

Po trzecie- korzystaj z sieci WiFi

Tutaj szybkość działania naszego smartfona nie tyle odnosi się do hardware co do samego połączenia z internetem. Czasem zdarza się, że otwieranie stron internetowych jest bardzo frustrujące. To za sprawą przepustowości łącza 3G.

Rada:

Korzystajcie z sieci WiFi wtedy, kiedy tylko jest to możliwe. Strony będą otwierać się znacznie szybciej, a pocztę pobierzecie błyskawicznie. Podobnie wygląda to z serwisami streamującymi pliki audio-video, np. YouTube.

 

 

Po czwarte - sprawdzaj aktualizacje systemowe

Android to system operacyjny, który rozwijany jest bardzo dynamicznie. W przeciwieństwie na przykład od Windowsa, mamy tutaj do czynienia z premierami nowych wersji nawet kilka razy do roku. Nowsze, zazwyczaj oznacza szybsze.

Rada:

Starajcie się sprawdzać możliwość aktualizacji systemu operacyjnego przynajmniej raz w miesiącu, lub ustawicie opcję automatycznego, cyklicznego sprawdzania aktualizacji. Można to zrobić wchodząc do: Ustawienia > Informacje o telefonie > Aktualizacja oprogramowania.

 

 

Po piąte - ładuj, ładuj, ładuj

Nie każdy wie, że duża część urządzeń z systemem Android (zarówno tablety, jak i smartfony) potrafią zacząć wolniej działać, kiedy używa się ich bardzo intensywnie.

Rada:

Dobrą praktyką jest ładowanie raz na jakiś czas smartfona przez 24 godziny. Pozwala to na uaktywnienie technologii TRIM, dzięki której, podczas długiej bezczynności urządzenie jest optymalizowane pod kątem działania.

 

2+2=
WSZYSTKIE KOMENTARZE
  • ~ uzytkownik Większość z tych porad nie da żadnego skutku... Wolne urządzenie to wolne urządzenie i usuwaniem plików nie przyśpieszymy go znacząco