MOBILEJak sprawdzić wersję systemu Android

Jak sprawdzić wersję systemu Android

Odkąd na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia z systemem operacyjnym Android minęło kilka lat. Obecnie smartfony i tablety zawiadamiane przez zielonego robota są niezwykle popularne. Sam system zaś znacznie ewoluował od czasu wydania pierwszej jego wersji. Po drodze mieliśmy do czynienia już z kilkunastoma jego wersjami. Każda oferowała coraz to więcej funkcji i nowe, przydatne opcje. Poniższy poradnik pokaże Wam, jak w prosty sposób sprawdzić, w którą wersję Androida wyposażone jest nasze urządzenie. Obecnie do najpopularniejszych należą wersje 2.3, 2.3.3, 4.0 oraz 4.2, gdzie ta ostatnia, jest najświeższą. Warto dodać, że nawet jeśli posiadamy nieco starszego smartfona lub tablet, warto sprawdzić, czy nie ma dostępnych dla niego aktualizacji (cały proces opisywaliśmy w jednym z poprzednich poradników).

 

Jak sprawdzić wersję systemu Android - zdjęcie

 

Zaczynamy! Pod odblokowaniu ekranu głównego, wybieramy opcję APLIKACJE. Następnie przewijamy ikony aż do momentu, kiedy pojawi się ta, odpowiadająca za USTAWIENIA. Rzecz jasna klikamy w nią.

 

Jak sprawdzić wersję systemu Android - zdjęcie 2 Jak sprawdzić wersję systemu Android - zdjęcie 3

 

Teraz znajdujemy się w obszarze wszystkich najważniejszych ustawień dotyczących naszego urządzenia. Możemy tutaj między innymi zmienić język, dostosować ekran, ustawić dźwięk dzwonka oraz opcje dotyczące komunikacji (rodzaj sieci, Bluetooth, WiFi, itd). Możemy także, wybierając odpowiednią opcję, sprawdzić numer wersji systemu Android. W tym celu przewijamy opcje w dół, aż na ekranie pojawi się INFORMACJE O TELEFONIE. Zazwyczaj znajduje się na samym końcu. W zależności od wersji Androida,  jej nazwa może brzmieć nieco inaczej. Wybieramy ją.

 

Jak sprawdzić wersję systemu Android - zdjęcie 4

 

Naszym oczom ukazała się zakładka, która zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące urządzenia. Wśród dostepnych tam opcji znajdziemy:

- Aktualizacja oprogramowania,

- Sieć,

- Tożsamość telefonu,

- Bateria,

- Informacje o sprzęcie,

- Informacje o oprogramowaniu,

- Informacje prawne.

Nas interesuje przedostatnia zakładka, czyli INFORMACJE O OPROGRAMOWANIU. Wybieramy ją.

 

Jak sprawdzić wersję systemu Android - zdjęcie 5

 

I tutaj właśnie znajdują się interesujące nas dane, czyli WERSJA SYSTEMU ANDROID. Jak widzicie, testowany telefon posiada system w wersji 4.1.2.

 

Jak sprawdzić wersję systemu Android - zdjęcie 6

 

Cała operacja zajmuje dosłownie minutę. Dzięki wiedzy na temat numeru wersji systemu operacyjnego, możemy w sieci dowiedzieć się jakie dokładnie funkcjonalności ona oferuje. Wiedza ta bywa czasem bardzo przydatna.

 

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: