MOBILEUsuwanie aplikacji systemowych na Android

Usuwanie aplikacji systemowych na Android

Kupując nowy smartfon lub tablet z systemem Android bardzo często w pakiecie dostajemy kilka mniej lub bardziej przydatnych aplikacji systemowych. Niestety nie możemy ich ot tak usunąć, nawet jeśli w ogóle z nich nie korzystamy. Te bowiem znajdują się w katalogu system/app, do którego standardowy użytkownik nie ma dostępu. To jednak nie koniec świata! Jest sposób, by pozbyć się niechcianych aplikacji systemowych. Poniżej znajdziecie opis, jak to zrobić.

 

 

Warunkiem koniecznym, by móc usuwać aplikacje systemowe jest zrobienie tzw. ROOT'a w naszym urządzeniu. Polega on na odblokowaniu opcji administratora systemu operacyjnego lub na wgraniu zupełnie nowej, nieoficjalnej i zmodyfikowanej wersji Androida (np. Cyanogen). Wiąże się to jest z utratą gwarancji, a sam proces rootowania w skrajnych przypadkach może uszkodzić urządzenie. Użytkownicy robią to więc na własną odpowiedzialność. Niemniej jednak to nic trudnego i po przeczytaniu instrukcji nie powinno nikomu sprawić problemu. O tym, jak zrootować urządzenie z Androidem dowiecie się z jednego z naszych kolejnych artykułów.

 

Usuwanie aplikacji systemowych na Android - zdjęcie

 

Kiedy już nasz system został zrootowany, do usunięcia aplikacji systemowych będzie nam potrzeba specjalna aplikacja (np. Root Explorer). Po jej zainstalowaniu zostaniemy poproszeni przez Superusera o zezwolenie. Klikamy OK. W samej aplikacji w opcjach konfiguracji zmieniamy funcję R/O na R/W, co pozwoli nam na modyfikację plików.

 

Usuwanie aplikacji systemowych na Android - zdjęcie 2

 

Następnie wyszukujemy wspomniany wcześniej folder system/app, gdzie znajdziemy wszystkie aplikacje systemowe. Kiedy już trafimy na te, które chcemy usunąć, klikamy na nie i dłużej przytrzymujemy (kilka sekund). Powinno pojawić się specjalne menu, skąd wybieramy opcję DELETE. W ten oto sposób pozbyliśmy się pierwszej, niechcianej aplikacji. Proces ten powtarzamy dla każdego kolejnego programu, którego chcemy się pozbyć. Gotowe!

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: