MOBILECo to jest root?

Co to jest root?

Czasy, w których poszczególne telefony różniły się wyglądem menu i nikt nie zastanawiał się, co to za system i jakie parametry ma dane urządzenie dawno minęły. Dziś smartfony oraz tablety w wielu aspektach przypominają komputery. Są wyposażone w procesory, pamięć operacyjną, pamięć wewnętrzną, procesory graficzne oraz systemy operacyjne. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa root i co to w ogóle jest?

W dosłownym, fachowym tłumaczeniu, root to korzeń systemu operacyjnego umożliwiający przejęcie pełnej kontroli nad tym systemem. Root umożliwia zmianę dosłownie wszystkich parametrów systemu, a dzięki temu również i urządzenia. Posiadając uprawnienia tego typu, użytkownik może dowolnie modyfikować ustawienia systemu, jak również wgrywać dowolne oprogramowanie bez żadnych ograniczeń.

Co to jest root? - zdjęcie

Oprócz tego za pomocą roota możemy tworzyć pełną kopię zarówno aplikacji, jak i całego systemu. Ponadto istnieje możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci, co w przypadku standardowych uprawnień nie jest możliwe. Co prawda można przenieść część plików niektórych aplikacji na kartę pamięci, ale nie ma możliwości całkowitego przeniesienia całej instalacji. Sporą zaletą jest również możliwość usunięcia wszystkich niechcianych dodatków i aplikacji, nawet tych, które zainstalował operator lub producent urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że uprawnienia roota w rękach niedoświadczonego użytkownika mogą prowadzić do uszkodzenia systemu, a w skrajnych wypadkach nawet fizycznego uszkodzenia urządzenia np. zmieniając parametry procesora itp. Co więcej, modyfikując oprogramowanie systemowe automatycznie tracimy gwarancje. Po uszkodzeniu urządzenia producent może odmówić naprawy, jeśli wykryje jakiekolwiek nieuprawnione modyfikacje.

 

System operacyjny Google Android pozwala na dużą swobodę w personalizacji ustawień, dzięki czemu każdy może dostosować działanie urządzenia do własnych potrzeb. Czasami jednak niektóre funkcje nie są dostępne i wymagają uprawnień roota. Co to takiego?

 

Root to w wolnym tłumaczeniu „korzeń”, czyli wnętrze systemu, do którego może się dostać tylko uprawniony administrator. Mając uprawnienia administratora, czyli tzw. root, możemy przejąć całkowitą kontrolę nad działaniem systemu, a co za tym idzie, nadać odpowiednie uprawienia aplikacjom, które do działania wymagają podwyższonego dostępu. Określeniem „root” nazywa się konta, które mają dostęp do wszystkich plików systemowych.

 

Największą zaletą posiadania uprawnień administratora w systemie Google Android jest możliwość instalowania zaawansowanych aplikacji, które częściowo przejmują kontrolę nad działaniem systemu np. w celu zwiększenia wydajności lub wydłużenia pracy na baterii. Bez uprawnień roota byłoby to niemożliwe, bowiem system nie dałby dostępu do chronionych plików danej aplikacji.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: