MOBILECo to jest root?

Co to jest root?

Czasy, w których poszczególne telefony różniły się wyglądem menu i nikt nie zastanawiał się, co to za system i jakie parametry ma dane urządzenie dawno minęły. Dziś smartfony oraz tablety w wielu aspektach przypominają komputery. Są wyposażone w procesory, pamięć operacyjną, pamięć wewnętrzną, procesory graficzne oraz systemy operacyjne. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa root i co to w ogóle jest?

W dosłownym, fachowym tłumaczeniu, root to korzeń systemu operacyjnego umożliwiający przejęcie pełnej kontroli nad tym systemem. Root umożliwia zmianę dosłownie wszystkich parametrów systemu, a dzięki temu również i urządzenia. Posiadając uprawnienia tego typu, użytkownik może dowolnie modyfikować ustawienia systemu, jak również wgrywać dowolne oprogramowanie bez żadnych ograniczeń.Oprócz tego za pomocą roota możemy tworzyć pełną kopię zarówno aplikacji, jak i całego systemu. Ponadto istnieje możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci, co w przypadku standardowych uprawnień nie jest możliwe. Co prawda można przenieść część plików niektórych aplikacji na kartę pamięci, ale nie ma możliwości całkowitego przeniesienia całej instalacji. Sporą zaletą jest również możliwość usunięcia wszystkich niechcianych dodatków i aplikacji, nawet tych, które zainstalował operator lub producent urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że uprawnienia roota w rękach niedoświadczonego użytkownika mogą prowadzić do uszkodzenia systemu, a w skrajnych wypadkach nawet fizycznego uszkodzenia urządzenia np. zmieniając parametry procesora itp. Co więcej, modyfikując oprogramowanie systemowe automatycznie tracimy gwarancje. Po uszkodzeniu urządzenia producent może odmówić naprawy, jeśli wykryje jakiekolwiek nieuprawnione modyfikacje.

2+2=