MOBILEJak i czym otworzyć plik DAT?

Jak i czym otworzyć plik DAT?

Dla większości początkujących użytkowników istnieje kilka, może kilkanaście najpopularniejszych formatów. Reszta, jeśli nie da się otworzyć domyślnym programem, nie powinna być otwierana. Dla zasady. Zaawansowani i bardziej ciekawscy starają się za wszelką cenę taki plik otworzyć. Jak więc poradzić sobie z plikiem DAT i z jakiego programu skorzystać?

Pliki z rozszerzeniem DAT to dość kapryśne obiekty, które, w zależności od zawartości, otwierają się w różnych programach. W takim pliku mogą być skrywane pliki multimedialne, dokumenty, programy, fragmenty rejestrów etc. Ciężko znaleźć uniwersalny program, który uruchomi tego typu plik. Na szczęście istnieje program, który ten plik zidentyfikuje i rozłoży na czynniki pierwsze. Co ciekawe, nie jest to skomplikowany program dla programistów, a po prostu zaawansowany… notatnik.

Mowa tu o programie Notepad2, czyli bardzo małym, dość prostym w obsłudze, ale niezwykle przydatnym i kompleksowym edytorze tekstu, który przyda się przede wszystkim programistom, jak i zwykłym użytkownikom komputera, którzy potrzebują nieco bardziej zaawansowanego narzędzia, niż wbudowany w system Notatnik. Dla zaawansowanych użytkowników oddano między innymi takie opcje, jak konwersja zakończeń linii pomiędzy formatami Unix/Mac/Windows, możliwość podświetlania składni dla popularnych języków programowania, jak również obsługę wyrażeń regularnych.

Jak i czym otworzyć plik DAT? - zdjęcie

Programiści z pewnością docenią opcję kolorowania składni HTML, XML, CSS, JavaScript, VBScript, ASP, PHP, CSS, Perl/CGI, C/C++, C#, Java, VB, Pascal, Assembler, SQL, Python, NSIS, INI, REG, INF, BAT, DIFF. Początkujący użytkownicy z pewnością skorzystają z edycji tekstu metodą przeciągnij i upuść oraz wyszukiwania oraz zamiany podstawowych wyrażeń bez konieczności żmudnego przeszukiwania tekstu ręcznie. A co zrobić, jeśli chcemy otworzyć plik DAT?

Aby sprawdzić, co kryje się w pliku DAT wystarczy uruchomić program Notepad2, a następnie przenieść plik DAT na okno tego programu metodą przeciągnij-i-upuść. Być może nie będziemy w stanie odtworzyć zapisanych w nim plików multimedialnych, ale uzyskamy szczegółowe informacje o tym, co się w nim kryje.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: