MOBILEJak i czym otworzyć plik TAR?

Jak i czym otworzyć plik TAR?

Bardzo trudno skompletować oprogramowanie, które poradzi sobie z obsługą większości formatów dostępnych na rynku. Przykładem mogą być tzw. archiwa plików, które zapisywane są z niezliczonej ilości formatów. Jak więc otworzyć plik TAR i jakiego programu użyć?

Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle jest plik TAR. Otóż nazwa TAR pochodzi od angielskich słów Tape ARchiver czyli ARchiwizator Taśmowy. Jest to uniksowy format przeznaczony do umieszczania grupy plików w jednym zbiorczym pliku (tzw. archiwum), który następnie może zostać skompresowany programami gzip, bzip2, compress lub lzma. To z kolei sprawi, że dane archiwum zamieni się w plik .tar.gz (w skrócie .tgz), .tar.bz2,.tar.Z, i .tar.lzma. No dobrze, ale jak w ogóle otworzyć ten plik i jakiego programu najlepiej użyć?

Jeśli zależy nam na uniwersalnym programie, który poradzi sobie z wieloma zadaniami, możemy zdecydować się na testową wersję programu UltimateZip. To bardzo ciekawa propozycja przeznaczona dla osób, które chcą mieć porządek na swoim komputerze. Narzędzie oferuje opcje kompresji oraz dekompresji plików w różnych formatach. Za pomocą programu UltimateZip możemy spakować takie pliki, jak dokumenty, multimedia różnego rodzaju, filmy, muzykę, zdjęcia itp. a wszystko to w praktycznie dowolnym formacie. Program ten to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uporządkować ogromne biblioteki wspomnianych plików – przy kilkudziesięciu gigabajtach muzyki, setki plików mogą sprawiać problemy. Jeśli ktoś chce nieużywane pliki przechować pod postacią jednego elementu, powinien skorzystać z programu do kompresji.

Jak i czym otworzyć plik TAR? - zdjęcie

Oczywiście najważniejsze w naszym przypadku są formaty, z którymi poradzi sobie program UltimateZip. W tym temacie opisywane narzedzie bez problemu poradzi sobie z takimi formatami jak ZIP, 7-ZIP, CAB, LHA (LZH), naszym bohaterem tekstu TAR, GZIP, BZIP2, BH, XXE, UUE, jak również MIME (Base 64). Jeśli chcemy rozpakować jakąś paczkę, program da sobie radę z dodatkowymi formatami: AR, ARJ, ARC, ACE oraz ZOO. A jak to w ogóle działa i w jaki sposób otworzyć plik TAR?

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań tego typu, wystarczy zainstalować program UltimateZip, a następnie dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na pliku TAR. Możemy również skorzystać z wygodniejszej metody przeciągnij-i-upuść.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: