MOBILEJak i czym otworzyć plik PSD bez Photoshopa?

Jak i czym otworzyć plik PSD bez Photoshopa?

Zazwyczaj formaty tworzone przez konkretne programy są niedostępne dla innych narzędzi. Wydaje się, że grafika stworzona za pomocą Photoshopa i zapisana w formacie PSD może być otwarta tylko w tym programie. Na szczęście obecnie dostępność najróżniejszych narzędzi graficznych sprawia, że plik PSD możemy otworzyć w innym i co najważniejsze, w pełni darmowym programie.

Teoretycznie możemy ściągnąć testową wersję programu Adobe Photoshop, jednak zajmuje on dość dużo miejsca na dysku, wymaga rejestracji i oferuje tylko 30 dni (lub mniej) działania. Po tym czasie korzystanie jest niemożliwe, chyba, że wykupimy drogą licencję. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być program Gimp.

Darmowy Gimp jest idealną alternatywą dla innego znanego tego typu programu jakim jest Photoshop czy też Corel. Co prawda Gimp jest najpopularniejszy wśród użytkowników systemu Linux, ale od jakiegoś czasu również posiadacze komputerów z systemem Microsoft Windows doceniają ogrom potencjału tego narzędzia. Program ten nadaje się do tworzenia grafiki, zmiany rozmiarów, wycinania fragmentów zdjęć, dokonywać operacji na kolorach czy też konwertować różne formaty plików graficznych, między innymi PSD. Sprawdźmy więc, jak to działa.

Po pobraniu i zainstalowaniu programu Gimp, uruchamiamy go – po kilku chwilach pojawią się główne okna narzędziowe.

Jak i czym otworzyć plik PSD bez Photoshopa? - zdjęcie

Aby otworzyć plik PSD, w środkowym okienku klikamy na Plik, a następnie wybieramy Otwórz. W oknie wyszukiwania prowadzimy do lokalizacji pliku PSD i klikamy na nim dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.

Jak i czym otworzyć plik PSD bez Photoshopa? - zdjęcie 2

Po chwili obraz w formacie PSD pojawi się w obszarze roboczym programu Gimp.

Jak i czym otworzyć plik PSD bez Photoshopa? - zdjęcie 3

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: