MOBILEJak i czym otworzyć plik TGA?

Jak i czym otworzyć plik TGA?

Obecnie ilość dostępnych formatów jest tak ogromna, że niektórzy użytkownicy nie są w stanie odpowiednio wszystkich zidentyfikować. Na szczęście wraz z ilością formatów idą w parze programy, które są w stanie poradzić sobie z coraz większą liczbą najróżniejszych, niekiedy nieznanych nawet zaawansowanym użytkownikom formatów. Tym razem sprawdzimy jak i czym otworzyć plik TGA.

Czym w ogóle jest plik TGA? Otóż TGA (znany także jako TARGA), to rastrowy format plików graficznych oryginalnie opracowany przez firmę Truevision (teraz Avid). TARGA jest skrótem od (ang.) Truevision Advanced Raster Graphics Adapter, a TGA rozwija się w (ang.) Truevision Graphics Adapter, lecz obecnie najczęściej odnosi się do tego formatu jako „format TARGA”. No dobrze, ale czym taki plik otworzyć? Czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, że tak i co ciekawe, nie potrzebujemy do tego celu specjalistycznego i drogiego oprogramowania. Na dobrą sprawę wystarczy… przeglądarka grafiki. W tym przypadku sprawdzi się między innymi program Imagine dostępny w naszym dziale Przeglądarki grafiki. Imagine jest niezwykle poręczną przeglądarką graficzną, która posiada polski język interfejsu, zaś niewielka waga około 1 MB sprawia, że nawet słabsze komputery poradzą sobie z jego obsługą. Jeśli chodzi o formaty, program Imagine poradzi sobie z obsługą takich plików, jak PNG, JPG, GIF, BMP, PCX, interesujące nas TGA, TIFF, ICO, CUR, LBM, ANI, FLI, WMF, EMF etc.

Jak i czym otworzyć plik TGA? - zdjęcie

Co więcej, program poradzi sobie również z obsługą archiwów: ZIP, RAR, 7Z, ALZ, HV3, CBZ, CBR, CB7, ARJ, LZH, EGG, TAR, ISO, CAB. Niektórzy docenią także obsługę plików z kamer cyfrowych w takich formatach, jak RAW, SRW, 3FR, ARW, CR2, CRW, DNG, ERF, KDC i innych.  Na uwagę zasługuje funkcjonalność programu. Imagine poradzi sobie między innymi z masową konwersją (np. zmiana rozmiaru) lub grupową zmianą nazwy. Podobnie jak inne programy tego typu, Imagine daje możliwość edycji obrazków: możliwe jest kadrowanie, obracanie i nadawanie prostych efektów: zmiany głębi koloru czy ustawienie odcieni szarości. 

Aby uruchomić plik TGA, wystarczy kliknąć na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy po instalacji programu Imagine, lub przenieść plik na okno programu metodą przeciągnij-i-upuść.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: