MOBILEJak kontrolować sprawność i wydajność komputera?

Jak kontrolować sprawność i wydajność komputera?

Nowoczesne komputery to nie tylko proste maszyny do biurowych zastosowań, ale również potężne maszyny do pracy oraz rozrywki. Wymagające programy graficzne, odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, skomplikowane pod względem graficznym i fizycznym gry etc. Jeśli chcemy mieć wydajny komputer, należy kontrolować jego stan oraz podzespoły. Radzimy, jak kontrolować wydajność i sprawność komputera.

 

Niektórzy użytkownicy decydują się na instalacje kilku lub nawet kilkunastu programów, które monitorują stan różnych podzespołów. Osobny program dla procesora, osobny dla karty graficznej, jeszcze inny kontroluje temperatury, dysk twardy etc. Niestety instalacja takiej ilości programów oraz uruchamianie ich wraz ze startem systemu sprawia, że wydajność komputera drastycznie spada – każdy z tych programów zabiera sporo pamięci RAM oraz generuje nowe procesy. Jak rozwiązać ten problem? To proste! Wystarczy zainstalować jeden program, który zajmie się wszystkimi zadaniami.

 

Mowa o programie SISoftware Sandra Lite w najnowszej edycji 2014. Program ten zbiera, analizuje i w przystępny sposób wyświetla informacje o wszystkich podzespołach zainstalowanych w komputerze. Warto wspomnieć, że program został wyposażony w szereg modułów, które generują szczegółowe informacje na temat sprzętu i podzespołów, jakie zamontowano w komputerze. Oprócz tego program wyświetla informacje na temat głównego oprogramowania w komputerze. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta i intuicyjna, dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy uzyskają wszystkie dane na temat swojego komputera. Sprawdźmy więc, jak to wszystko działa.

 

Po pobraniu, zainstalowaniu oraz uruchomieniu programu SISoftware Sandra Lite 2014 pojawi się okno powitalne z różnego rodzaju podpowiedziami, informacjami, zakładkami Facebook itp. W każdej chwili możemy wyłączyć tę opcję przechodząc do zakładki „Module Settings”, a następnie odznaczając obie pozycje i naciskając zielony znacznik „OK”.

 

Jak kontrolować sprawność i wydajność komputera? - zdjęcie

 

Po zamknięciu okienka podpowiedzi naszym oczom ukaże się główny ekran programu SISoftware Sandra Lite 2014 z siedmioma zakładkami. W pierwszej zakładce „Home” znajdziemy podstawowe funkcje programu, wyświetlimy wskazówkę dnia, przejdziemy bezpośrednio do ulubionych narzędzi, przeprowadzimy diagnostykę komputera etc. W kolejnej zakładce „Tools” znajdziemy narzędzia odpowiedzialne za aktualizację, rejestrację oraz udoskonalenie programu SISoftware Sandra Lite 2014. Oprócz tego w dolnej sekcji znajdziemy dostęp do raportów, oraz analizy podzespołów komputera. Możemy również przeprowadzić test stabilności komputera pod obciążeniem oraz sprawdzić jego parametry pracy za pomocą wbudowanych sensorów. To bardzo przydatne dla tych, którzy chcą sprawdzić prędkości obrotowe wentylatorów, temperatury, napięcia etc.

 

Jak kontrolować sprawność i wydajność komputera? - zdjęcie 2

 

W kolejnej zakładce „Benchmarks” znajdziemy liczne moduły testujące poszczególne podzespoły komputera. W tym miejscu na dłużej zatrzymają się szczególnie miłośnicy podkręcania, którzy będą mogli przetestować dyski twarde, procesor, pamięci etc. Równie ważna jest zakładka „Hardware”, w której znajdziemy spis wszystkich podzespołów zainstalowanych w komputerze od procesora, przez pamięci i karty graficzne, na urządzeniach wskazujących i drukarkach kończąc. 

 

Jak kontrolować sprawność i wydajność komputera? - zdjęcie 3

 

W zakładce „Software” znajdziemy informacje związane z oprogramowaniem zainstalowanym na dyskach komputera. Oprócz tego znajdziemy informacje na temat systemu operacyjnego, użycie pamięci, szczegóły dotyczące DirectX oraz OpenGL itp. W zakładce „Support” znajdziemy opcje odpowiedzialne za kasowanie rejestrów sprzętowych, ustawień, natomiast w zakładce „Favourites” uzyskamy dostęp do najczęściej używanych narzędzi. 

 

Jak kontrolować sprawność i wydajność komputera? - zdjęcie 4

 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: