MOBILEJak przerobić zdjęcie w Gimpie?

Jak przerobić zdjęcie w Gimpie?

GIMP to jeden z najpopularniejszych, w pełni bezpłatnych programów do edycji fotografii i różnego rodzaju grafiki. Program jest bardzo elastyczny i pozwala edytować zdjęcia zarówno w podstawowym, jak i profesjonalnym zakresie. Poznajmy więc podstawowe i najczęściej stosowane opcje w programie GIMP.

Najczęściej stosowaną opcją jest między innymi opcja kadrowania, która pozwala nam wyciąć konkretny element na zdjęciu, np. twarz, całą postać, budynek etc. W pierwszej kolejności wybieramy narzędzie SKALPELA, a następnie zaznaczamy obszar, który chcemy wyciąć. Po chwili pojawi się specjalne okienko, które umożliwi dokładne określenie wymiarów oraz pozycji wycinanego obszaru. Jeśli już dobraliśmy wszystkie opcje, w celu wycięcia wybranego fragmentu obrazka naciskamy na przycisk CROP.

Jak przerobić zdjęcie w Gimpie? - zdjęcie

Jeśli często korzystamy z programu GIMP do prostej edycji zdjęć, np. poprawiania ostrości, warto poznać sprawdzony sposób na wyostrzanie lub zmiękczanie obrazu. W pierwszej kolejności klikamy na narzędzie oznaczone jako KROPLA. Narzędzie służy do zmiękczania (blur) bądź wyostrzania (sharpen) wybranych obszarów grafiki. Aby aktywować okno konfiguracji, należy kliknąć ikonę kropli dwukrotnie. Możemy między innymi wybrać przezroczystość (opcja OPACITY), siłę rozmycia lub wyostrzenia etc. Po ustawieniu wszystkich opcji, należy wybrać odpowiednie rodzaj końcówki wyostrzania z panelu Brush Selection. Reasumując, za pomocą tej opcji możemy zmiękczyć ostre krawędzie, lub wyostrzyć rozmyte fragmenty zdjęcia.

Jeśli zamierzamy częściej korzystać z programu GIMP, warto poznać podstawowe skróty klawiaturowe.

Narzędzia zaznaczenia
R – prostokątne
E – eliptyczne
F – odręczne
U – magiczna różdżka
Shift+O – według koloru
I – nożyczki

Narzdzia wycinania
Shift+T – skalowanie
Shift+C – kadrowanie

Narzędzia przekształcania
Shift+S – nachylenie
Shift+R – obrót
Shift+F – odbicie
Shift+P – perspektywa

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: