MOBILEJak sformatować baterię w telefonie

Jak sformatować baterię w telefonie

W internecie regularnie pojawiają się pytania dotyczące formatowania baterii w telefonie. Chodzi tak naprawdę o czas pierwszego i kolejnego ładowania baterii w taki sposób, aby bateria w telefonie działała prawidłowo jak najdłużej. Poniżej odpowiadamy jak sformatować baterię w telefonie.

 

Jak sformatować baterię w telefonie - zdjęcie

Na początku warto zapamiętać, że przez formatowanie należy tutaj rozumieć formowanie baterii. W przypadku starszych telefonów komórkowych proces formowania był koniecznościa, dlatego temat ten wciąż może powracać w przypadku nowych użytkowników. Starsze baterie posiadały efekt pamięci, dlatego przy pierwszym uruchomieniu należało naładować baterię do pełna przynajmniej przez 12 godzin, a następnie po całkowitym wyczerpaniu powtórzyć ten proces jeszcze dwukrotnie – po 12 godzin.

Obecnie w bateriach litowo-jonowych, które wykorzystywane są głównie przez najnowsze smartfony – np. Samsung Galaxy, Nokia Lumia, Nexus – nie jest wskazane maksymalne ładowanie baterii oraz czekanie na całkowite wyładowanie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, dzięki któremu bateria będzie pracować prawidłowo przez długi czas, jest włączenie ładowania przy ok 20-30%. Nie należy wtedy ładować baterię całkowicie – wskazane jest – o ile oczywiście mamy telefon cały czas przy sobie w trakcie ładowania – odczekanie do momentu, aż poziom baterii osiągnie ok 80-90%. Oczywiście w praktyce nie zawsze jest to możliwe – np. ładujemy telefon w momencie gdy musieliśmy wyjść – jednak ten sposób zapewni długą żywotność baterii.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: