MOBILEJak skutecznie oszczędzać baterię w smartfonie z Androidem? Cz. 1

Jak skutecznie oszczędzać baterię w smartfonie z Androidem? Cz. 1

Trwałość baterii, a konkretniej czas czuwania nowoczesnych smartfonów to bez wątpienia ich największa wada. Stare telefony klawiszowe bez kolorowych wyświetlaczy potrafiły działać nawet kilkanaście dni, dziś kilka dni to spory wyczyn. Ale nic w tym dziwnego. Wielkie ekrany dotykowe w wysokiej rozdzielczości, mnóstwo funkcji, łączność z internetem itp. Jak to opanować, aby choć trochę wydłużyć czas pracy na baterii?

 

Jasność na rozsądnym poziomie

 

Oczywiście to ekran w największym stopniu drenuje baterię, zaś korzystanie z największej jasności jest sporym błędem, gdyż nie zawsze potrzebujemy, aby ekran świecił z największą mocą np. w nocy. Aby nieco odciążyć baterię, warto ustawić automatyczną regulację jasności ekranu lub pójść o krok dalej, ręcznie ustawić jasność na ok. 25-30%. Oprócz tego warto pomyśleć o ustawieniu długości podświetlenia. Według statystyk każdego dnia zerkamy na ekran ponad 100 razy, ale 90% to zwykłe sprawdzenie godziny lub statusu wiadomości itp. Trwa to zazwyczaj kilka sekund, po czym odkładamy telefon na bok. W większości przypadków mamy ustawione podświetlenie na 30 sekund lub dłużej, co jest zbędne, skoro korzystamy z podświetlenia przez kilka sekund.

 

Jak skutecznie oszczędzać baterię w smartfonie z Androidem? Cz. 1 - zdjęcie

 

Wyłącz zbędne moduły łączności

 

Jeśli korzystamy z łączności komórkowej lub WiFi tylko sporadycznie np. sprawdzając pocztę lub stan konta w banku, warto pamiętać o wyłączaniu tych modułów. Należy pamiętać, że po ekranie to również dość mocno obciążający baterię element telefonu. Warto wyrobić sobie nawyk włączania modułów tylko wtedy, gdy to niezbędne. Należy pamiętać również o łączności Bluetooth lub NFC. Podobnie jest z modułem GPS/Glonass – jeśli nie ma takiej potrzeby, wyłączmy go lub zmniejszmy dokładność lokalizacji. Co więcej, jeśli telefon obsługuje LTE, a my nie wymagamy aż takich transferów danych, warto przełączyć transfer na niższą wartość.

 

Jak skutecznie oszczędzać baterię w smartfonie z Androidem? Cz. 1 - zdjęcie 2

 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: