MOBILEJak szybko i sprawnie sprawdzić stan dysku twardego?

Jak szybko i sprawnie sprawdzić stan dysku twardego?

Wbrew pozorom dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów komputera. To właśnie tu przechowujemy wyniki swojej pracy, nauki, zdjęcia z wakacji, ważne dokumenty, listy czy kolekcję filmów bądź muzyki. Dlatego też musimy dbać o stan dysku twardego oraz śledzić wszelkie zmiany. Jak to zrobić?

 

Awaria dysku twardego – dla wielu osób taka perspektywa spędza sen z oczu. Co prawda możemy wykonać kopię bezpieczeństwa ważnych danych, ale nie zawsze jest to możliwe. Na dobrą sprawę ciężko określić który dysk się zepsuje i kiedy. Bywa, że stary i wysłużony dysk będzie działał bezawaryjnie przez 5-10 lat, a inny, kupiony kilka miesięcy temu nagle odmówi posłuszeństwa. Jak więc sprawdzić, czy dysk jest sprawny, czy warto wyposażyć się w zastępczy magazyn danych? Możemy posłużyć się specjalnym programem, którego głównym zadaniem jest monitorowanie pracy dysków twardych zainstalowanych w komputerze. 

 

Jednym z takich programów jest CrystalDiskInfo. Instalacja i obsługa programu jest bardzo prosta, dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie z opanowaniem wszystkich opcji i analizą stanu dysku twardego zainstalowanego w komputerze. Po ściągnięciu programu i rozpoczęciu instalacji warto pamiętać o tym, aby nie instalować żadnych dodatków proponowanych przez instalator. Aby tego uniknąć, klikamy na „Instalacja niestandardowa”, a następnie odznaczamy wszystkie pozycje. 

 

Po instalacji i uruchomieniu programu CrystalDiskInfo, naszym oczom ukaże się okno, w którym wyświetlone są wszystkie informacje na temat zainstalowanych dysków twardych. 

 

Jak szybko i sprawnie sprawdzić stan dysku twardego? - zdjęcie

 

W górnej części znajdują się zakładki odpowiedzialne za poszczególne dyski – po kliknięciu w wybraną pozycję, program wyświetli wszystkie informacje obejmujące numer seryjny, interfejs, tryb transferu, wielkość bufora, temperatura etc. Oprócz tego w pasku narzędzi znajdziemy dodatkowe opcje dotyczące automatycznego odświeżania, włączania wraz z systemem operacyjnym Windows, ikonki w pasku zadań itp. 

 

Jak szybko i sprawnie sprawdzić stan dysku twardego? - zdjęcie 2

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: