MOBILEJak stworzyć kopię zapasową wybranego pliku lub folderu?

Jak stworzyć kopię zapasową wybranego pliku lub folderu?

Ostatnio pisaliśmy „Jak szybko i sprawnie zrobić kopię zapasową partycji?”, dziś podpowiadamy, jak za pomocą programu Areca Backup stworzyć kopię zapasową dowolnej lokalizacji: folderu, katalogu, pliku a nawet całej partycji.

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, użytkownik, który jeszcze nigdy nie zrobił kopii bezpieczeństwa gdyż uważał, że nie ma takiej potrzeby, prędzej czy później zostanie dość brutalnie „nawrócony”. Jeśli straci kolekcję zdjęć z wakacji, strata nie będzie dotkliwa, ale jeśli skasowaniu ulegnie jedyna kopia np. pracy magisterskiej, konsekwencje mogą być opłakane. W dzisiejszych czasach wystarczy chwila nieuwagi, by np. złośliwe oprogramowanie narobiło ogromnych i nieodwracalnych szkód. Nieodwracalnych, jeśli nie korzystamy z kopii zapasowych.

Jeśli chcemy zacząć, świetnym programem na początek może być Areca Backup. To bezpłatny, udostępniany na zasadach otwartej licencji Open Source program, za pomocą stworzymy, a następnie w razie potrzeby przywrócimy kopię zapasową dowolnej lokalizacji na dysku komputera. Może to być zarówno cała partycja (np. systemowa), jak również konkretny folder, zbiór katalogów etc. Oprócz możliwości tworzenia oraz przywracania kopii bezpieczeństwa, program Areca Backup oferuje możliwość kompresji oraz zabezpieczania plików lub folderów hasłem. Na deser dostajemy funkcję wysyłania raportów ze wszystkich operacji na pocztę e-mail. A jak działa podstawowy moduł tworzenia kopii bezpieczeństwa?

Jak stworzyć kopię zapasową wybranego pliku lub folderu? - zdjęcie

Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu programu Areca Backup pojawi się główne okno. Na początku poszczególne sekcje są puste. Jeśli chcemy stworzyć kopię zapasową konkretnej lokalizacji lub pliku, klikamy na przycisk „Select”, a następnie z drzewka lokalizacji wyszukujemy miejsce docelowe, np. folder ze zdjęciami. W zależności od wielkości danego folderu, proces analizy może potrwać nawet kilka minut. Po zakończeniu analizy po lewej stronie pojawi się drzewko folderów w danej lokalizacji.

Jak stworzyć kopię zapasową wybranego pliku lub folderu? - zdjęcie 2

Aby stworzyć kopię zapasową, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym elemencie, a następnie z menu kontekstowego wybrać opcję „Backup”. Po chwili pojawi się okienko konfiguracyjne z kilkoma opcjami. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja docelowa. Możemy użyć domyślnego folderu stworzonego przez program, jak również samodzielnie wybrać dowolne miejsce (np. dysk przenośny). Aby wybrać lokalizację docelową, klikamy na opcję „Use a specific location”, a następnie klikając na „Select” wybieramy miejsce, w którym zostanie zapisana kopia zapasowa.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: