MOBILEJak zaktualizować Androida na smartfonie i tablecie

Jak zaktualizować Androida na smartfonie i tablecie

System Android, podobnie jak popularny Windows cały czas ewoluuje. W przypadku produktu od Microsoftu mamy do czynienia z wersjami od 3.11, przez Windows 95, Windows 98, itd, aż do Windows 8. Każda z tych wersji wnosiła coś nowego, dawała większe możliwości, oferowała wsparcie dla coraz to lepszego sprzętu i bardziej wymagających aplikacji. Rzecz jasna nie obyło się bez kilku wpadek, której to jednak potem sukcesywnie eliminowano. W przypadku Androida, Google stosuje podobną taktykę. Mamy do czynienia z wieloma wersjami, a wiadomo - każdy użytkownik chciałby się pochwalić tą najnowszą. Niestety aktualizacja oprogramowania w urządzeniach mobilnych przeciętnemu Kowalskiemu może wydawać się bardzo skomplikowania. Nic bardziej mylnego! Poniższy poradnik podpowie Wam, jak w kilku prostych krokach zaktualizować system Android w smartfonie lub tablecie.

 

Jak zaktualizować Androida na smartfonie i tablecie - zdjęcie

 

Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności związanych z aktualizacją, upewnijmy się, że zrobiliśmy backup najważniejszych danych (plików dokumentów, listy kontaktów, wiadomości, itd). Poprawna aktualizacja nie powinna ich usunąć. Niemniej jednak czasem zdarza się, że pojawią się jakieś błędy - złośliwość rzeczy martwych.

Na początku należy sprawdzić, czy posiadane przez nas urządzenie w ogóle może być poddane aktualizacji systemu operacyjnego. Niestety producenci nie przygotowują najnowszych wersji Androida dla wszystkich produkowanych przez siebie modeli smartfonów oraz tabletów. W celu sprawdzenia wchodzimy w Ustawienia w menu głównym, po czym wybieramy z listy opcję Informacje o telefonie/Informacje o tablecie.

Teraz wystarczy kliknąć w Aktualizacja Oprogramowania. Wcześniej jednak upewnijmy się, że nasz smartfon/tablet podłączony jest do sieci Internet, najlepiej za pomocą WiFi z racji możliwości pobrania sporej ilości danych, co przy połączeniu 3G mogłoby być kosztownym rozwiązaniem.

Następuje komunikacja z serwerem w celu sprawdzenia dostępności aktualizacji. Jeśli takowa jest dostępna, wyświetlony zostanie komunikat z zapytaniem o chęć pobrania i aktualizacji najnowszej wersji systemu. Jeśli zaś okaże się, że mamy najnowszą możliwą wersję, również zostaniemy o tym powiadomieni odpowiednią wiadomością.

 

Jak zaktualizować Androida na smartfonie i tablecie - zdjęcie 2

 

Czas na instalację!

Zanim rozpoczniemy proces aktualizacji, który jest niezwykle energochłonny i może potrwa nawet do kilkunastu minut (czasem jeszcze dłużej), należy upewnić się, że poziom naładowania baterii w naszym urządzeniu to co najmniej połowa. Wyłączenie się urządzenia w czasie aktualizacji, może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

 

Teraz pozostaje nam tylko czekać, gdyż cały proces odbywa się praktycznie automatycznie. Po pobraniu nowej wersji systemu i potwierdzeniu odpowiedniego komunikatu następuje instalacja. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, urządzenie automatycznie się zrestartuje. Pamiętajcie jednak, by w tym czasie nie próbować niczego klikać, gdyż może to zakłócić proces instalacji. Po ponownym uruchomieniu możemy cieszyć się najnowszą dostępną wersją Androida!

 

Posiadacze leciwych smartfonów, które zawiadamiane są starszymi wersjami systemu Google nie zawsze mogą skorzystać z automatycznego procesu aktualizacji. Tutaj potrzebna jest instalacja manualna. Ta może zostać przeprowadzano po podłączeniu smartfona kablem USB do komputera. Wcześniej jednak należy zainstalować oprogramowanie dostarczone na płycie CD przez producenta posiadanego przez nas urządzenia mobilnego. Tego typu oprogramowanie dedykowane pomoże przeprowadzić nas krok po kroku przez proces aktualizacji manualnej.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: