MOBILEJak zaktualizować AutoMapę

Jak zaktualizować AutoMapę

AutoMapa to obecnie najpopularniejszy w Polsce system nawigacji satelitarnej GPS. Program ten zyskał swoją popularność przede wszystkim ze względu na dużą dokładność, prostotę obsługi oraz częste aktualizacje. Jeśli posiadacie urządzenie do nawigacji GPS ze starą AutoMapą, poradnik ten zaprezentuje w jaki sposób można ją zaktualizować do najnowszej wersji.

 

Jak zaktualizować AutoMapę - zdjęcie

 

Ogromna część urządzeń do nawigacji GPS współpracuje z systemem operacyjnym Windows CE. Najnowsze wersje AutoMapy działają z Windows CE 5.0 i nowszym. Jeśli więc posiadacie nawigację z Windows CE 4.2, niestety nie będzie możliwa aktualizacja do najnowszej wersji oprogramowania.

 

AutoMapa najczęściej zainstalowana jest na karcie pamięci, która włożona jest do sloty urządzenia. Zazwyczaj jest to microSD. Dzięki temu jej aktualizacja będzie szybka i bezbolesna, gdyż nie będziemy musieli podłączać urządzenia do komputera. Wystarczy zwykły czytnik kart pamięci. Pozwoli to na szybkie skopiowanie wszystkich potrzebnych plików. Najnowsza wersja AutoMapy znajduje się na stronie www producenta. Aby to zrobić, należy podać numer licencji posiadanej wersji AutoMapy oraz adres mailowy, na który została zarejestrowana.

 

Jak zaktualizować AutoMapę - zdjęcie 2

 

Następnie zostaje nam udostępniony plik z aktualizacją, który należy pobrać na dysk komputera. Mapa Polski pobiera się kilkanaście do kilkudziesięciu sekund (w zależności od łącza). Mama Europy zaś nieco dłużej, gdyż zajmuje ponad 2GB. Tutaj też trzeba pamiętać, by pojemność karty pamięci, którą posiadamy była odpowiednio duża.

 

Kiedy już pobierzemy udostępniony plik, należy go zainstalować. W tym celu do portu USB podłączamy czytnik z zainstalowaną tam kartą microSD z naszej nawigacji i kopiujemy na nią pobrany plik. Na plik klikamy dwa razy lewym klawiszem myszy i rozpoczyna się automatyczny proces aktualizacji. Jedyne co musimy zrobić to wybrać system operacyjny. W większości wypadków jest to Windows CE. Kolejny wybór to rodzaj mapy - Polska, Europa czy wybrany region Europy (np. Europa Środkowo-Wschodnia). Dodatkowo możemy wybrać również język menu nawigacji. Domyślnie ustawiony jest polski. Cały proces aktualizacji trwa mniej więcej kilkanaście minut. Po poprawnym zainstalowaniu nowej wersji map wyjmujemy czytnik z portu USB i instalujemy znajdującą się w nim kartę z powrotem do nawigacji GPS. Uruchamiamy ją i gotowe! Od tej chwili możemy cieszyć się najnowszą wersją AutoMapy.

 

Jeśli zaś posiadamy smartfon lub tablet z systemem Android, aktualizacja AutoMapy jest jeszcze prostsza i sprowadza się do kilku kroków. Tutaj, w celu pobrania najnowszej wersji mapy (bez znaczenia czy Polski czy Europy) wystarczy odpalić nawigację AutoMapa w telefonie i w menu wybrać zakładkę Aktualizuj Program. Naszym oczom powinna ukazać się lista wszystkich dostępnych aktualizacji. My wybieramy tę, która nas interesuje, klikamy w nią i przechodzimy do automatycznego procesu aktualizacji. Pamiętajcie, że aktualizację AutoMapy dla systemu Android najlepiej przeprowadzać po połączeniu się z siecią WiFi, gdyż pobierane pakiety danych są dość obszerne.

 

Jak zaktualizować AutoMapę - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: