MOBILEJak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła?

Jak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła?

Poufność danych w dzisiejszych czasach to niezwykle ważna i istotna kwestia. Zabezpieczenie komputera hasłem czy ukrycie folderu nie zawsze zdaje egzamin, dlatego też, jeśli na dysku przechowujemy bardzo ważne i poufne dane, musimy zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Na uwagę z pewnością zasługuje niewielki, ale bardzo zaawansowany w działaniu program VMPCrypt. Sprawdźmy, co to takiego i jak działa.

Jeśli chcemy porządnie zabezpieczyć jakiś plik lub bazę danych w komputerze, zwykłe ukrycie folderu lub hasło systemowe na nic się zdadzą. Jeśli natomiast pliki przechowujemy na pamięci przenośnej, odpowiednie zabezpieczenie jest szczególnie ważne. I w tym momencie z pomocą przychodzi VMPCrypt. To niewielki i prosty w obsłudze program, którego głównym celem jest ochrona prywatności użytkownika na różnych płaszczyznach. Chodzi przede wszystkim o szyfrowanie poufnych danych na zasadzie działania technologii szyfrowania VMPC autorstwa polskiego kryptologa Bartosza Żółtaka.

Za pomocą programu VMPCrypt możemy stworzyć zbiorcze archiwa zawierające zabezpieczone dane pod wieloma postaciami. Mogą to być zaszyfrowane kopie plików, folderów, listy kontaktów, bazy danych z poufnymi hasłami, zaszyfrowane teksty wprowadzone we wbudowanym edytorze itp. Na uwagę zasługuje także mechanizm generowania bezpiecznych haseł do 512 bitów za pośrednictwem losowych ruchów myszką. Na deser dostajemy między innymi możliwość tworzenia samodeszyfrujących się archiwów, zaś do jednego archiwum możemy zastosować wiele haseł jednocześnie. Na uwagę zasługuje także ciekawa funkcja „Książka”, która dostępna jest z głównego menu programu. Mowa tu o szyfrowanej bazie danych dokumentów tekstowych, w której możemy przechowywać wszystko pod postacią tekstu – listy znajomych, hasła, poufną korespondencję, linki, definicje etc. Funkcja ta posiada również możliwość organizacji elementów w folderach, kopiowanie, przenoszenie, wyszukiwanie w tytułach i treści itp.

Instalacja i konfiguracja programu VMPCrypt

Po pobraniu, instalacji i uruchomieniu programu VMPCrypt pojawi się główne okno z powitaniem oraz oknem proponującym rejestrację za dowolną kwotę. Po kliknięciu na „Ustawienia” pojawi się niewielkie okienko, w którym znajdziemy między innymi „Instrukcję obsługi”, która otworzy się za pośrednictwem programy obsługującego pliki PDF.

Jak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła? - zdjęcie

W tym samym miejscu możemy również wybrać rodzaj dokumentacji, ustawić opcje dotyczące wyświetlania oraz wyglądu okna, tryb otwierania programu, tryb szyfrowania tekstu, domyślny folder zapisu itp. Po wyborze wszystkich opcji naciskamy na przycisk „Zamknij (Esc)”. Aby zaszyfrować pliki lub foldery, należy kliknąć na przycisk „Wybierz pliki” po lewej stronie okna programu. Po chwili wyświetli się okno, w którym możemy wybrać partycję, katalog, folder lub konkretny plik, który chcemy zaszyfrować. Aby wybrać obiekt, klikamy na „Wybierz”, a następnie na „Zamknij”, aby zamknąć okno wyboru.

Jak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła? - zdjęcie 2

W głównym oknie programu wyświetli się lista wybranych plików. Następnie możemy wybrać, co się stanie z plikami. Mogą zostać zaszyfrowane, dodatkowo skompresowane, lub usunięte z dysku bez możliwości późniejszego ich odzyskania. Jeśli wybierzemy opcję szyfrowania, musimy ustalić, jakim kluczem będą zabezpieczone. Oprócz tego możemy wybrać parametry tworzonego archiwum, podzielić je na różne części itp. Ilość opcji jest naprawdę imponująca, zaś początkujący użytkownicy, którzy chcą skorzystać ze wszystkich opcji powinni skorzystać ze wspomnianej wcześniej instrukcji obsługi.


Jak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła? - zdjęcie 3

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: