MOBILEJak znaleźć i wykasować zdublowane pliki na komputerze?

Jak znaleźć i wykasować zdublowane pliki na komputerze?

Po wielu miesiącach korzystania z komputera, zapisywaniu, kopiowaniu, przenoszeniu lub usuwaniu plików różnej maści (muzyka, dokumenty, filmy, zdjęcia itp.) z pewnością na dysku twardym pojawiają się kopie i zdublowane pliki, które są zbędne i zajmują wolne miejsce. Na szczęście jest sposób, aby szybko i sprawnie wyszukać, a następnie wykasować zdublowane pliki na dysku komputera.

Zapewne większość użytkowników uzna, że zdublowane pliki nie stanowią problemu – mogą spokojnie „leżeć” na dysku bo są niewielkie lub jest ich niewiele. Niestety problem jest większy, niż można by było przypuszczać. Po wielu miesiącach przenoszenia plików, kopiowania i zapisywania, zdublowane pliki mogą zajmować od kilku do kilkunastu gigabajtów – wystarczy przez przypadek zachować dwie kopie obrazu płyty Blu-ray, a z dysku bezproduktywnie znika kilkanaście gigabajtów przestrzeni. Niestety w dobie filmów w rozdzielczości FullHD jest to coraz częstsze.

Na szczęście za pomocą bezpłatnego programu Duplicate Cleaner możemy szybko i prosto pozbyć się zdublowanych i tym samym zbędnych plików, które zajmują wolną przestrzeń na dysku twardym. Program Duplicate Cleaner oferuje nie tylko skanowanie podstawowych katalogów, ale również paczek archiwów ZIP i RAR z możliwością usunięcia zawartych w nich podwójnych plików. Oprócz tego, za pomocą programu zorganizujemy zawarte na dysku twardym zewnętrznym lub wewnętrznym pliki. Warto również zaznaczyć, że program nie tylko kasuje pliki, ale może również pełnić rolę wyszukiwarki.

Oczywiście podczas skanowania program dokładnie porównuje dwa pliki, aby wykluczyć jakiekolwiek różnice, zaś po zakończeniu procesu szczegółowy raport możemy importować do formatu CSV. Przy odpowiednim stosowaniu nie ma ryzyka, że wykasujemy jedną z kopii np. pracy semestralnej lub faktury – program rozpozna, czy oba pliki posiadają jakiekolwiek różnice, np. różnice w tekście. A jak to wszystko działa?

Po ściągnięciu pliku instalacyjnego postępujemy zgodnie ze wskazówkami pamiętając, aby NIE INSTALOWAĆ żadnych proponowanych dodatków czy programów. Po instalacji i uruchomieniu programu pokaże się główne okno z czterema zakładkami i licznymi opcjami do wyboru. W pierwszej zakładce „Kryteria wyszukiwania” znajdziemy ustawienia dotyczące skanowania. Możemy wybrać, jakie pliki chcemy skanować, jakie będą kryteria wyszukiwania, ustawić filtrowanie plików, które mają być pominięte przy skanowaniu itp.

Jak znaleźć i wykasować zdublowane pliki na komputerze? - zdjęcie

W drugiej zakładce „Lokalizacja skanowania” możemy wybrać konkretne lokalizacje wyszukiwania. Możemy wybrać jeden katalog, partycję, kilka folderów lub cały dysk twardy. Aby wybrać konkretną lokalizację, wystarczy przeciągnąć ją do okna po prawej stronie. Po dokonaniu wyboru możemy rozpocząć skanowanie klikając na przycisk „Skanuj teraz” znajdujący się w górnej części okna po lewej stronie.

Jak znaleźć i wykasować zdublowane pliki na komputerze? - zdjęcie 2

Skanowanie w zależności od wielkości katalogu może trwać od kilku do kilkunastu minut. Po dokonaniu skanowania program wyświetli listę wszystkich zdublowanych plików. Na liście możemy manualnie zaznaczyć, które pliki mają zostać usunięte. Po wybraniu plików, klikamy na „Usuwanie pliku” w górnej części okna programu.

Jak znaleźć i wykasować zdublowane pliki na komputerze? - zdjęcie 3

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: