MOBILEPoradnik: zabezpiecz dane w smartfonie

Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie

Obecnie coraz częściej smartfony i tablety z Androidem zastępują komputery przenośne. W związku z tym bardzo często zdarza się, że ich użytkownicy zapisują w pamięci ważne dane, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Aby uchronić pliki przed dostępem osób trzecich można zastosować kilka prostych ale skutecznych zabezpieczeń. Poniżej postaramy się opisać te, które naszym zdaniem są proste ale skuteczne.

 

Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie - zdjęcie

 

Dwie podstawowe rzeczy, które dość skutecznie uchronią nasze dane przed niepowołanymi użytkownikami to blokada ekranu oraz kod PIN urządzenia. System Android oferuje blokadę ekranu, która zabezpieczona jest dodatkowo kodem lub specjalnym "wężykiem". Aby odblokować ekran należy więc wpisać odpowiednią kombinację cyfr lub połączyć ze sobą we wcześniej wybrany sposób kilka punktów tworząc wspomniany wężyk.

W przypadku, kiedy zgubimy nasz telefon, a ten się rozładuje, warto pamiętać o zabezpieczeniu go kodem PIN urządzenia (nie mylić ze standardowym pinem karty SIM). Po ponownym uruchomieniu znalazca będzie musiał go wpisać, aby mieć dostęp do danych zapisanych w pamięci nawet po wyciągnięciu karty SIM.

 

Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie - zdjęcie 2 Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie - zdjęcie 3

 

Kolejny sposób na ochronę danych to szyfrowanie. Najnowsze wersje systemu Android (od 3.0) oferują specjalne szyfrowanie przechowywanych w pamięci plików. Nawet jeśli ktoś niepowołany będzie chciał się do nich dostać, nie zrobi tego bez wpisania odpowiedniego hasła. Szyfrowanie danych zazwyczaj dostępne jest z poziomu menu > Ustawienia > Zabezpieczenia > Szyfrowanie Danych. Cały proces zajmuje kilkadziesiąt minut i jego rozpoczęciu nie należy go przerywać, gdyż grozi to utratą lub uszkodzeniem plików. Pamiętajcie także o wcześniejszym naładowaniu smartfona, by ten nie wyłączył się podczas szyfrowania.

 

Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie - zdjęcie 4

 

Jeżeli dbasz o bezpieczeństwo swoich danych to pamiętaj, by korzystać wyłącznie ze sprawdzonych sieci bezprzewodowych. Często bowiem publiczne sieci WiFi mogą stanowić realne zagrożenie kradzieżą poufnych informacji, które trzymamy w pamięci smartfona. Nie jest trudno bowiem przechwycić dane, które wysyłane są poprzez taką sieć i nie są jednocześnie zaszyfrowane. Należy więc pamiętać, by przed uruchomieniem Internetu wyłączyć synchronizację urządzenia, a podczas sprawdzania poczty czy logowanie się do różnych innych serwisów, gdzie przechowujemy dane, sprawdzać czy połączenie jest szyfrowane (https).

 

Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie - zdjęcie 5

 

W sklepie Google dostępne są także różnego rodzaju aplikacje, często darmowe, które służą do zabezpieczania hasłem dowolnie wybranych plików, folderów lub funkcjonalności. Nie zabrakło także programów szyfrujących. Jednym z najpopularniejszych jest Cloudfogger. Jest on niezwykle prosty w obsłudze i może okazać się niezwykle przydatny przede wszystkich dla tych, którzy mają zapisane w pamięci urządzenia ważne dokumenty. Ponadto jego funkcje pozwalają na szyfrowanie danych wysyłanych do serwisów cloud takich, jak Dropbox, Google Drive czy SkyDrive. Cloudfogger szyfruje pliki za pomocą kodowania AES(Advanced Encryption Standard), co gwarantuje praktycznie stuprocentową skuteczność. Całość zabezpieczona jest hasłem, które użytkownik wybiera na samym początku. Aby jednak w pełni korzystać z funkcjonalności Cloudfoggera, należy wcześniej pobrać jego pecetową wersję i założyć tam konto. Następnie możemy zsynchronizować je z wersją mobilną.

 

Poradnik: zabezpiecz dane w smartfonie - zdjęcie 6

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: